خوابیدن بعد از بوتاکس

برای بالا بردن میزان ماندگاری تاثیر بعد از تزریق بوتاکس و همچنین کاهش عوارض آن باید یک سری از موارد را رعایت کنیم، مانند:

چگونگی خوابیدن بعد از بوتاکس

نحوه شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس

آرایش کردن بعد بوتاکس

رعایت این نکات باعث می‌شود به هدفی که از تزریق داشته ایم، برسیم و زیبایی که در نظر داشتیم محقق گردد. همچنین با توجه به اینکه بوتاکس یک عمل زیبایی موقتی است، اثر بیشتری داشته باشد.

اما سوالی که زیاد پرسیده می شود:

آیا بعد از بوتاکس می شود دراز کشید؟

بعد بوتاکس، چطوری بخوابم بهتر است؟

در این مقاله از وبسایت رسمی دکتر محمدرضا جیحانی قصد داریم نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس را به طور کامل توضیح دهیم تا شما عزیزان بعد از تزریق بتوانید نتیجه بهتری بگیرید، با ما همراه باشید.

بعد از بوتاکس چطوری بخوابیم؟

بعد از تزریق بوتاکس و بلافاصله پس از آن نباید بخوابیم یا دراز بکشیم. پس از گذشت ۴ تا ۶ ساعت از تزریق، دراز کشیدن بی خطر است و می توانیم با شرایط زیر بخوابیم.

بهتر است به پشت بخوابیم و از خوابیدن به شکم و یا پهلو پرهیز کنیم. یعنی طوری بخوابیم تا فشار به صورت و ناحیه تزریق شده، وارد نشود. بیشترین خطر در زمان خوابیدن یا دراز کشیدن بعد از بوتاکس، فشار به محل تزریق می باشد. زیرا ممکن است در اثر فشار، بوتاکس تزریق شده زیر پوست جابجا شده و موجب تورم یا تحت تاثیر قرار گرفتن قسمت های دیگر صورت شود.

نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس

اما برای ایمنی بیشتر، بعد از تزریق موارد زیر را در خوابیدن رعایت نمایید:

 • به پشت بخوابید تا به محل تزریق فشار وارد نشود
 •  از رختخواب تمیز استفاده کنید
 • از ملحفه نرم استفاده کنید
 • از هدبند و چشم بند استفاده نکنید
 • دو طرف خود را هنگام خواب محدود کنید
 •  قبل از خواب دوش آب گرم نگیرید

در ادامه هر 6 مورد این موارد را توضیح بیشتر می دهیم تا با علت رعایت این نکات آشنا شوید. در ادامه با ما همراه باشید.

 به پشت بخوابید تا به محل تزریق فشار وارد نشود

تا 2 روز بعد از تزریق بوتاکس، بهترین حالت، خوابیدن به پشت است. در این حالت صورت شما با بالش  تماس ندارد و و در نتیجه هیچگونه فشاری به محل تزریق وارد نمی شود. اما بهتر است حداقل ۴ تا ۶ ساعت بعد از بوتاکس، نخوابید و به نواحی که تزریق صورت گرفته، فشاری وارد نشود و عوارض بعد از تزریق کاهش پیدا کند.

ادامه مطلب  ماندگاری بوتاکس چقدر است؟ راهکارهایی برای افزایش آن

از رختخواب تمیز استفاده کنید

رعایت بهداشت بعد از بوتاکس بسیار اهمیت دارد تا از هر نوع عفونتی جلوگیری شود و یکی از این موارد مهم خوابیدن بعد از بوتاکس، استفاده از ملحفه و رختخواب تمیز است. زمان خوابیدن از روبالشتی و ملحفه تمیز استفاده کنید تا آلودگی و باکتری به محل تزریق نرسد. آلودگی ممکن است باعث تورم و تحریک پوست شود.

از ملحفه نرم استفاده کنید

بهتر است است بعد از بوتاکس،  از ملحفه و روبالشتی های نرم و ابریشمی مانند استفاده کنید. این نوع ملحفه ها از نوع نخی و معمولی ایده آل تر هستند.

از هدبند و چشم بند استفاده نکنید

بعد از تزریق و در هنگام خوابیدن، از چشم بند یا هد بند استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است با ناحیه تزریق تماس داشته باشند و فشار وارد شود. فشار به نواحی تزریق، ممکن است باعث جابجایی بوتاکس و تورم در آن ناحیه شود.

دو طرف خود را هنگام خواب محدود کنید

اگر عادت دارید که در هنگام خواب به شکم یا پهلو بخوابید و یا اینکه بد خواب هستید و هنگام خواب زیاد می چرخید و به حالت های مختلف میخوابید، بهتر است دو طرف خود را محدود کنید. برای این کار می‌توانید بالشهای را در اطراف خود قرار داده تا مطمئن شوید به پشت خوابیده اید. حداقل 2 تا 3 شب بعد از بوتاکس از غلات زدن خودداری نمایید.

قبل از خواب دوش نگیرید

در روزی که تزریق بوتاکس انجام داده‌اید، قبل از خواب دوش آب گرم نگیرید، از سونا و جکوزی هم استفاده نکنید. افزایش دمای بدن، باعث می شود جریان خون نیز افزایش پیدا کند و این می تواند باعث شود بوتاکس شما  تغییر محل داده و ظاهر شما با مشکل مواجه گردد. 

نحوه صحیح خوابیدن بعد از بوتاکس

رعایت این نکات در هنگام خوابیدن بعد از بوتاکس، باعث افزایش ماندگاری و کاهش عوارض جانبی می شود. اما آیا بوتاکس عوارض دارد؟

البته بوتاکس یک روش درمانی و زیبایی ایمن است، اما عوارض احتمالی مانند هر روش درمانی دیگر نیز دارد، که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

عوارض ناشی از تزریق بوتاکس

درست است که تزریق بوتاکس یک روش درمانی و زیبایی نسبتاً بی خطر و ایمن محسوب می شود، اما مانند تمام عمل های پزشکی، دارای عوارض جانبی می باشد. این عوارض خفیف هستند و بدون نیاز به درمان و بعد از گذشت مدتی برطرف می شوند، این عوارض عبارتند از:

 • تورم
 • کبودی و درد محل تزریق
 • سردرد
 • خشکی دهان
 • سرگیجه، تهوع
 • افتادگی پلک

عوارض ناشی از بوتاکس که جدی باشند و نیاز به درمان داشته باشد، نادر است اما اگر بوتاکس به سایر قسمت های بدن سرایت کند، ممکن است باعث مشکلات بینایی، تنفسی، ضعف عضلانی و مشکل در صحبت کردن یا بلع شود.

ادامه مطلب  حساسیت به بوتاکس

آیا بلافاصله پس از تزریق بوتاکس می توانم بخوابم؟

یکی از سوالات پرتکرار در مورد خوابیدن بعد از بوتاکس،

تا چند ساعت پس از بوتاکس نباید بخوابم؟

آیا می تونم بلافاصله پس از بوتاکس بخوابم؟

معمولا بعد از تزریق بوتاکس، تمایل به خوابیدن زیاد است، اما توصیه اکید این است که: “تا حدود 6 ساعت بعد از تزریق، خم نشوید، نخوابید، سر خود را پایین نگه ندارید”.

خوابیدن بلافاصله بعد از بوتاکس

خوابیدن و استراحت بلافاصله پس از تزریق یا گرم شدن و تعریق، فشار به محل تزریق، می تواند باعث پخش شدن بوتاکس در نقاط دیگر صورت شود. 

یعنی در صورت بروز این اتفاق، بوتاکس به اجبار از ناحیه تزریق شده،  دورمی شود و می تواند منجر به تورم بیش از حد شود و دیگر پوست شما صاف به نظر نخواهد رسید. پس به منظور حفظ نتیجه دلخواه و رسیدن به حالت مورد نظرتان، حدود 5 الی 6 ساعت صبر کنید و بعد با رعایت نکات گفته شده با نحوه خوابیدن بعد بوتاکس، استراحت کنید و بعد از چند روز از نتیجه، لذت ببرید و ببینید چقدر تغییر کرده اید و جوان تر شده اید.

چرا بلافاصله بعد بوتاکس نباید بخوابیم؟

بعد بوتاکس به چند دلیل نباید خوابید، تنها در شرایط اضطراری خوابیدن مجاز است. اما علت نخوابیدن بعد از بوتاکس 2 علت دارد:

1 – تورم زیاد

بعد از تزریق بوتاکس، کمی تورم در ناحیه تزریق طبیعی است، اما درست بلافاصله بعد از تزریق خوابیدن باعث بیشتر شدن میزان تورم می شود و عوارض جانبی دیگر هم افزایش می یاید، مثل قرمزی. البته در صورت عدم رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس، ممکن است تورم بیش از حد زیاد شود و فرد نتواند کارهای روزمره را انجام دهد. در این مواقع حتما به پزشک مراجعه نمایید.

2- تحت تاثیر قرار گرفتن سایر عضلات

نوروتوکسین تزریق شده به عضلات، زمان زیادی لازم دارند تا در آن عضله نفوذ کرده و کامل جذب شوند. خوابیدن و دراز کشیدن بلافاصله بعد بوتاکس، احتمال پخش سم در عضلات اطراف را  بیشتر می کند که می تواند نتایج مورد انتظار شما را هم تحت تاثیر قرار دهد. عضله هایی که نوروتوکسین های پخش شده را جذب می کنند نیز ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته و دچار عوارض مانند تورم و کبودی شوند.

سوالی که ممکن است برای شما هم پیش بیاید این است که:

اگر ندانسته یا به هر دلیلی بعد از بوتاکس دراز کشیدم، چی؟ چکار کنم؟

اگر بعد از بوتاکس بخوابیم چه میشود ؟

اگر بعد بوتاکس و تا قبل از حدود 6 ساعت از تزریق دراز کشیدید، نباید خیلی نگران شوید، زیرا انتقال دوز و تورم فورا بعد از خوابیدن اتفاق نمی افتد و احتمال این موارد وجود دارد. 

 • ابتدا آرامش خود را حفظ کنید
 • فشار را از محل تزریق بردارید
 • در صورت تورم در صورت، فورا به پزشک خود مراجعه کنید

بهترین روش برای جلوگیری از خواب آلودگی بعد از بوتاکس

اگر شما نگران این موضوع هستید که بعد از عمل زیبایی بوتاکس احساس خواب آلودگی داشته باشید و خسته شوید، بهتر است کارهای زیبایی و جوانسازی خود را قبل از ظهر انجام دهید و تزریق خود را به عصر یا شب نیاندازید. 

ادامه مطلب  علت سردرد بعد از تزریق بوتاکس

اگر قبل از ظهر تزریق خود را انجام دهید تا عصر سم بوتاکس متمرکز شده و شما می توانید شب به راحتی استراحت نمایید.

نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس خوب است؟بهترین نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس، نشسته خوابیدن است زیرا کمترین میزان فشار را به صورت وارد می‌کند و در عین حال سر را به سمت بالا نگه می‌دارد.
عوارض خوابیدن بلافاصله بعد از تزریق Botoxاحتمال حرکت بوتاکس زیر پوست به ناحیه‌ای غیر هدف (غیر از محل تزریق) و در نتیجه بروز مشکلاتی مانند: افتادگی پلک، بهم خوردن تقارن صورت در اثر جابجایی بوتاکس ویا در موارد ی،حالت تهوع و یا سردرد شدید
آیا بعد از تزریق بوتاکس می‌توان دراز کشید؟خیر، بهتر است تا حدود 6 ساعت بعد از تزریق از خوابیدن خودداری کنید و سپس به مدت حداقل 2 روز، در زمان خواب سر بالاتر از بدن باشد تا احتمال جابجایی بوتاکس وجود نداشته باشد، ورم صورت نیز برطرف شده باشد..
تا چند روز بعد از بوتاکس نباید به پهلو خوابید؟ از خوابیدن به پهلو حداقل 24 ساعت تا 48 ساعت خودداری کنید؛ در برخی افراد ممکن است این زمان کم‌تر یا بیشتر باشد،بهتر است با نظر پزشک انجام شود.
اگر بعد از بوتاکس سریع خوابیدم، چکار کنم؟آرامش خود را حفظ کنید، فشار به ناحیه تزریق نباشد، به پزشک خود مراجعه نمایید.

نکات پایانی و توصیه ها

مراقبت های بعد از بوتاکس را جدی بگیرید و نکات مربوطه را رعایت کنید تا ماندگاری آن نیز بیشتر شود. یکی از نکات مهم بعد از بوتاکس نحوه خوابیدن است. بین حداقل 4 ساعت بعد از تزریق دراز نکشید.

تا 48 ساعت بعد از تزریق نکات درست خوابیدن را رعایت نمایید، یعنی به پشت بخوابید و سعی کنید فشاری به صورت شما و ناحیه تزریق وارد نشود. از رختخواب تمیز، ملافه و پتوی نرم استفاده کنید و سعی کنید بین صورت شما و ملحفه اصطکاک ایجاد نشود. همچنین دوش آب گرم نیز بعد از بوتاکس ممنوع است.

تمام مواردی که باید رعایت کنید یکطرف، دکتر تزریق بوتاکس نیز یکطرف. یعنی اگر تزریق توسط فرد ناشی یا غیر پزشک انجام شود مشکلات زیادی بوجود می آید. برای انجام کارهای زیبایی به بهترین دکتر تزریق ژل و بوتاکس بندرعباس مراجعه کنید. تجربه و تخصص است که باعث ماندگاری و زیبایی می شود.

چقدر بعد از بوتاکس می توانم بخوابم؟

حداقل 4 تا 6 ساعت بعد از تزریق می توانید دراز بکشید. خوابیدن، سر خم کردن، خم و راست شدن بعد از بوتاکس باعث مشکلات جدی می شود.

تا چند ساعت بعد از بوتاکس می توانم به پهلو بخوابم؟

حداقل 24 ساعت تا 48 ساعت بعد از تزریق، به پهلو نخوابید. بهتر است به پشت دراز بکشید و استراحت کنید. البته این زمان بستگی به بدن شما دارد.

دکترمحمدرضا جیحانیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکترمحمدرضا جیحانی

دکترمحمدرضاجیحانی؛ از سال1395 بصورت تخصصی کارهای زیبایی را شروع کرد و در سال 1397 مدیریت کلینیک زیبایی پرمون در بندرعباس رابه عهده گرفت و در سال 1400 کلینیک پوست، مو، زیبایی رونیکا تهران را تاسیس کرد. دکتر محمد رضا جیحانی با تجربه و تخصص در زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *