ماندگاری بوتاکس

ماندگاری اثر بوتاکس مانند سایر روش‌های زیبایی و جوانسازی، در افراد مختلف متفاوت است. بوتاکس، یک روش زیبایی موقتی، غیر دائمی می باشد. اما به طور میانگین حدود 6 ماه تا 12 ماه اثر آن باقی می ماند و بعد از این مدت نیاز به تمدید و تزریق مجدد دارد.

درافرادی که برای اولین بار، تزریق بوتاکس انجام می دهند، اثر بخشی آن کمتر خواهد بود و در دفعات بعدی تزریق، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. البته تمام این موارد بستگی به بدن فرد دارد. 

ماندگاری تزریق بوتاکس

 اگر از نتیجه تزریق خود ناراضی باشید، دکتر با تزریق چند سی سی آنزیم و به راحتی اثر آن را از بین میبرد. بنابراین می توان گفت این روش بسیار مناسب برای رفع چین و چروک های سطحی صورت است، این روش نسبت به بقیه روش های زیبایی، ارزان تر نیز می باشد.

اما برای افزایش زمان ماندگاری بوتاکس چه راهکارهایی وجود دارد؟

چه عواملی در ماندگاری بوتاکس موثرند؟

برای دانستن پاسخ این سوالات و اطلاعات کامل در مورد ماندگاری اثر بوتاکس، تفاوت میزان ماندگاری انواع بوتاکس ها، تا انتهای این مقاله از سایت دکتر جیحانی با ما همراه باشید.

چه عواملی در ماندگاری بوتاکس موثر هستند؟

برای اینکه بتوانیم زمان ماندگاری اثر بوتاکس را بیشتر کنیم، باید ابتدا عواملی که در میزان ماندگاری موثرند را بشناسیم و با رعایت نکات مهم، این زمان را بیشتر کنیم. مهم ترین عوامل موثر در ماندگاری بوتاکس عبارتند از:

 • کاهش استرس و اضطراب و تنش های روحی روانی
 • سبک زندگی 
 • جنس پوست شخص
 • نوع پوست 
 • ناحیه تزریق
 • ساختار صورت 
 • ژنتیک فرد
 • سن فرد 
 • استعمال دخانیات
 • انتخاب پزشک
 • نور مستقیم خورشید 
 • ترمیم و تجدید تزریق بوتاکس

اما چرا این عوامل در میزان زمان ماندگاری بوتاکس موثرند؟ در ادامه هر کدام را جداگانه توضیح داده و تاثیر آنها را بررسی می کنیم. با ما در ادامه این مقاله کاربردی همراه باشید.

کاهش استرس و اضطراب و تنش های روحی روانی

استرس ، اضطراب و فشارهای روحی و روانی، یکی  از موثرترین و مهم ترین عوامل در ماندگاری بوتاکس هستند. متاسفانه استرس یک بخش متداول در زندگی روزمره است.  استرس،  بدن را از جنبه های مختلف مورد حمله قرار می دهد  و اثرات نامطلوبی بجا می گذارد. منشاء استرس، محل کار، شغل، مشکلات مالی، مشکلات خانوادگی، روابط یا موارد دیگر است.

راهکار افزایش ماندگاری بوتاکس

اما چرا استرس بر پوست ما اثر می گذارد؟

وقتی سطح استرس بالا میرود باعث می شود کورتیزول آزاد شود، این مورد هورمون های مربوط به کلاژن سازی را کند کرده و سبب فعال سازی برخی از هورمون ها می گردد. این هورمون ها فرایند پیری را سرعت می دهند.

وقتی از لحاظ روحی آرامش لازم را نداریم، برای تخلیه این تنش ها مرتب عضله های صورت خود را منقبض می کنیم. بعد از تزریق بوتاکس امکان انقباض عضله ها نیست ولی باعث میشود ماندگاری بوتاکس کمتر شود.

سبک زندگی 

سبک زندگی و کارهای روزمره شما، در ماندگاری اثر بوتاکس موثر است. ورزشکاران حرفه ای که فعالیت های ورزشی سنگین انجام می دهند، اثر بوتاکس سریعتر برای آنها از بین میرود. البته دلیل این اتفاق نوع و یا نامرغوب بودن بوتاکس  نیست، بلکه فعالیت بدنی بیش از حد آن ها  علت این مورد است. سرعت متابولیسم در افراد ورزشکار بسیار بالاتر است است و در نتیجه اثر بوتاکس خیلی زود از بین می رود.

ادامه مطلب  آرایش کردن بعد از بوتاکس

تغذیه مناسب حفظ شادابی و نشاط عدم ورزش سنگین و فشار بیش از حد به خودتان به نشاط پوست کمک می کند و شما می توانید مدت زمان بیشتری  از مزیت های بوتاکس بهره ببرید.

جنس پوست شخص

جنس پوست و ماهیچه های صورت، یکی از موثرترین عوامل در میزان ماندگاری اثر بوتاکس می باشد. جنس ماهیچه صورت  برخی افراد، بسیار ضخیم است، که باعث کاهش میزان ماندگاری اثر بوتاکس  میشود، زیرا برای رفع چین و چروک و اصلاح ایرادات صورت، باید مقدار بیشتری از بوتاکس به آنها تزریق شود. البته برای این افراد استفاده از روش های دیگر زیبایی بهتر است.

نوع پوست 

نوع پوست افراد با هم متفاوت است، پوست بعضی ها چرب و برخی دیگر خشک است. افرادی که پوست خشک دارن، مستعد  ایجاد چین و چروک بیشتری هستند. این افراد و یا کسانی که پوست خیلی چرب یا خیلی خشک دارند، باید سطح رطوبت و چربی پوست خود را متعادل نمایند و در غیر اینصورت، اثر ماندگاری بوتاکس برای آن‌ها کمتر خواهد شد و در فاصله زمانی کوتاه تری باید مجدد تزریق بوتاکس را انجام دهند.

ناحیه تزریق

ناحیه تزریق نیز تاثیر زیادی در ماندگاری بوتاکس دارد، نواحی که به طور مکرر و بیشتر از قسمتهای دیگر صورت مورد استفاده قرار می گیرد و همواره در حال حرکت میباشند، ماندگاری کمتری نسبت به بقیه نواحی خواهند داشت. البته مراقبت هایی مانند کمتر اخم کردن به افزایش اثر ماندگاری کمک می کند.

ساختار صورت 

یکی دیگر از عامل هایی که در ماندگاری بوتاکس موثر است، ساختار صورت افراد می باشد. ممکن است فردی صورت استخوانی داشته باشد و فرد دیگری صورتش گوشتی باشد. به طور معمول چین و چروک در افراد با صورت های چاق بیشتر از افراد با صورت های استخوانی، ایجاد می شود. بنابراین زمان ماندن اثر بوتاکس نیز در این افراد متفاوت می باشد.

ژنتیک فرد

از عوامل مهم در زمان ماندگاری عمل های زیبایی در هر فرد ژنتیک او است. ممکن است فردی به صورت ژنتیکی مستعد چین و چروک باشد و برای تمدید بوتاکس نیز باید بیشتر از سایر افراد مراجعه نمایند. اگر فردی به بیماری خاص مبتلا باشد و یا از دارو استفاده می کند، ممکن است نوع بیماری او یا داروهای مصرفی، باعث کاهش اثر ماندگاری بوتاکس شوند.

سن فرد

سن شخص نیز در ماندگاری  بوتاکس موثر است. افراد میانسال و یا کسانی که وارد سالمندی شده اند، طبیعتا  باید زودتر بوتاکس خود را تمدید نمایند. افزایش سن باعث کاهش خاصیت انعطاف پذیری عضلات می گردد و میزان عمق چین و چروک های صورت بطور طبیعی بیشتر می شود، بنابراین اثر بوتاکس نیز زودتر از بین میرود .

استعمال دخانیات

استعمال سیگار و قلیان بر روی بسیاری از بخش های بدن تاثیر منفی میگذارد روی پوست ما نیز تاثیرات بدی دارد زیرا نیکوتین باعث تنگ شدن عروق خونی شده و در جریان خون پیشرونده به پوست، اختلال ایجاد می گردد. در این حالت، پوست از دریافت اکسیژن و مواد مغذی لازم، محروم می شود و در نتیجه نمی تواند صاف و جوان بماند. 

اگر شما هم سیگار یا قلیان می کشید، نباید انتظار زیادی از ماندگاری بوتاکس خود داشته باشید.

انتخاب پزشک

انتخاب دکتر تزریق، برای دستیابی به نتیجه بهتر، یکی از مهمترین موارد در زمان انجام  تزریق بوتاکس است. باید به یک پزشک متخصص  و باتجر مراجعه کنید و از تزریق در آرایشگاه ها و یا مراکز غیر پزشکی جداً خودداری نمایید. زیرا ممکن است عوارض غیر متداول داشته باشد و همچنین کاهش تاثیر آن و میزان ماندگاری اثر. 

بوتاکس باید اندازه مورد نیاز و در ناحیه صحیح انجام شود. که این مورد  برای هر فرد نیز متفاوت است. یک پزشک با تجربه اطلاعات لازم در مورد درمان های زیبایی از طریق بوتاکس را به بیمار میدهد تا امکان شخصی سازی درمان و کمک به او برای بهترین نتیجه شود.

ادامه مطلب  بوتاکس خط خنده؛ مزایا و ماندگاری آن

نور مستقیم خورشید 

از تاثیرات نور مستقیم آفتاب و مضرات اشعه خورشید برای پوست همه آگاه هستند و قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب و یا داشتن پوشش مناسب در کاهش تاثیر بوتاکس نقش غیر مستقیم دارد. آسیب های ناشی از نور خورشید یکی از عوامل اصلی ایجاد چین و چروک های اولیه در صورت هستند. از آنجایی که این که چروک ها ناشی از عضلات زیر پوست نیستند، بوتاکس تاثیری بر آنها ندارد.

 شما باید هر روز حتی روزهای ابری و زمستان از ضدآفتاب استفاده کنید. قبل از قرار گرفتن در زیر آفتاب، به نواحی که ممکن است در معرض آن باشد، مثل دست، گردن، صورت ضد آفتاب بزنید.

ترمیم و تجدید تزریق بوتاکس

بعد از تزریق، نتیجه خود را نشان میدهد، اما به مرور زمان ارتقا پیدا میکند. یعنی ترکیب شیمیایی بوتاکس بعد از تزریق به تاثیرگذاری بر عضله ها ادامه می دهد. بنابراین طبق برنامه تعیین شده توسط پزشک، برای تمدید بوتاکس خود در موعد مقرر مراجعه کنید.

 تکرار تزریق به مرور زمان توانایی ماهیچه ها را کاهش میدهد  و باعث می شود تاثیر آن بیشتر شود. البته در نظر داشته باشید که اگر فاصله تزریق کوتاه باشد، ماهیچه ها دیگر پاسخی به بوتاکس نمی دهند و اگر فواصل تزریق طولانی تر باشد، چین و چروک ها مجدد دیده می شوند.

صورت خود را ماساژ ندهید

تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از ماساژ صورت و یا مالیدن دست به نواحی تزریق خودداری کنید. همچنین نباید از محصولات آرایشی قوی  در ناحیه تزریق استفاده کنید. ماساژ، لایه برداری، ورزش های سنگین، سبب به حرکت بوتاکس می شود و ممکن است باعث فلج شدن صورت یا افتادگی پلک گردد.

چطور ماندگاری اثر بوتاکس را بیشتر کنیم؟

با عوامل موثر در میزان ماندگاری بوتاکس آشنا شدیم، اما چطور می توانیم مدت زمان اثر بوتاکس را بیشتر کنیم؟ برای اینکار چند راهکار ساده وجود دارد که عبارتند از:

 • مصرف روی 
 • انجام مراقبت های لازم
 • استفاده از پماد Argirelox
 • صبوری

اما چرا این موارد باعث افزایش مدت زمان ماندگاری بوتاکس می شوند؟ با ما همراه باشید تا پاسخ خود را دریافت کنید. هر مورد را بررسی می کنیم.

مصرف روی

بر اساس تحقیقات ت و مطالعات بالینی، میزان سطح روی در بدن با تاثیرگذاری و ماندگاری بوتاکس در ارتباط است. اگر شما هم دچار کمبود روی هستید می توانید با مصرف مکمل ها بعد از تزریق اثرات ضد پیری آن را افزایش دهید 

انجام مراقبت های لازم بعد از بوتاکس

در ساعات اولیه پس از تزریق بوتاکس، یک سری نکات و موارد باید رعایت شود که باعث بالا بردن ماندگاری اثر آن میشود. شما نباید این کارها را انجام دهید، این نکات عبارتند از:

 •  دراز کشیدن
 •   ورزش کردن
 •   قرار گرفتن در نور مستقیم آفتاب
 •  بلند کردن اجسام سنگین
 •  مصرف الکل
 •  کشیدن سیگار یا قلیان 
 • مصرف نمک

 برای دستیابی به نتیجه حداکثری و به حداقل رساندن عوارض باید تمام مراقبت های لازم را که ورزش به شما میگویند انجام دهید و از تمام دستورات دکتر پیروی کنید.

استعمال پماد Argirelox

اگر شما هم دوست دارید ماندگاری اثر تزریق بوتاکس خود را بیشتر کنید، از این پماد در مراقبت های پوستی خود استفاده کنید.  در تحقیقاتی که بر روی زنان در حدود شش ماه انجام شده است، نشان می دهد  افرادی که از پماد  Argirelox

 استفاده کردند، شاهد کاهش ۳ برابری چین و چروک های پوستی خود بودند.

صبر و شکیبایی 

دیدن نتیجه کامل بوتاکس ممکن است کمی زمان بر باشد، اگر شما تاثیر تزریق را مشاهده نکردید و نتیجه، دلخواه شما نیست ، بعد از یک هفته دوباره تزریق بوتاکس انجام ندهید. حداقل شش هفته باید صبر کنید تا نتیجه کامل و تاثیرات آن را ببینید. استفاده بیش از حد از محصولات یا درمان های فلج کننده عضلات، می تواند باعث مقاومت عضله ها به بوتاکس شود و یا واکنش های نا مطلوبی داشته باشد.

ادامه مطلب  نحوه صحیح خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

اصول خوابیدن بعد از بوتاکس

 در 4 ساعت اولیه بعد از تزریق، از خوابیدن، دراز کشیدن خودداری کنید. برای نتیجه بهتر در 2 شب ابتدایی پس از تزریق، بهتر است به صورت طاق باز بخوابید و پاهای خود را بالا ببرید. 

ماندگاری بوتاکس با اصول خوابیدن بعد از بوتاکس

مراقب باشید که در 2 شب اول پس از تزریق، طوری نخوابید که فشار روی محل تزریق وارد شود. ممکن است در خواب ناخودآگاه بچرخید و تمام وزن سر روی محل تزریق باشد.

ماندگاری بوتاکس دیسپورت

بوتاکس دیسپورت که ساخت انگلستان می باشد، بر اساس جدیدترین متد روز دنیا ساخته شده است و میزان ماندگاری آن حدود ۷ ماه است. لازم به ذکر است که ماندگاری بوتاکس دیسپورت کمی بیشتر از نمونه ایرانی یعنی، مصپورت می باشد. البته عواملی را که ذکر کردیم در افزایش و یا کاهش میزان ماندگاری موثر است. در مواردی مشاهده شده است که اثر دیسپورت تا ۹ ماه مانده است. بعد از تزریق بوتاکس دیسپورت و پس از گذشت سه تا چهار روز، تاثیر آن بر روی فرد قابل مشاهده است.

ماندگاری بوتاکس مصپورت

میزان ماندگاری بوتاکس مصپورت بین سه تا شش ماه می باشد و نسبت به سایر برندهای بوتاکس عملکرد خوبی دارد اما نسبت به دیسپورت ماندگاری کمتری دارد.

عوارض بوتاکس دیسپورت و مصپورت هم کمی با هم متفاوت هستند ولی با رعایت نکاتی می توانید عوارض ناشی از تزریق بوتاکس را کاهش دهید. مهم ترین این نکات عبارتند از:

اما در تزریق بوتاکس یا هر نوع عمل زیبایی، مهم ترین نکته، تخصص و تجربه پزشک و محلی است که به آنجا مراجعه می کنید. برای انجام خدمات زیبایی و تزریق بوتاکس و ژل در بندرعباس به مطب دکتر جیحانی مراجعه نمایید. برای رزرو با شماره 0763170 تماس بگیرید.

توصیه ها و نکات تکمیلی ماندگاری بوتاکس

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، ماندگاری اثر بوتاکس بین 6 ماه تا 12 ماه است و بستگی به برند بوتاکس تزریق شده، سن و ژنتیک فرد، تعداد دفعات تزریق و … دارد. ممکن است برای یک شخص 4 ماه اثر آن بماند و برای شخص دیگر 12 ماه، حتی اگر یک نوع بوتاکس استفاده شده باشد.

اما با رعایت راهکارها می توان مدت زمان اثر را بیشتر کرد. در ساعات اولیه بعد از تزریق، دراز نکشید، ورزش نکنید، اجسام سنگین بلند نکنید، در نور مستقیم خورشید نباشید و از خوردن نمک و الکل پرهیز نمایید.

مهم ترین مورد اما دکتر تزریق است که باید تجربه و تخصص لازم را داشته باشد. به هیچ عنوان به مراکز غیر مجاز برای تزریق مراجعه نکنید و تزریق توسط غیر پزشک انجام نکیرد.

هر چند وقت یکبار باید بوتاکس کرد؟

بستگی به شرایط بدنی و تعداد دفعات تزریق بوتاکس دارد، معمولا هر 6 ماه یا 8 ماه یکبار باید بوتاکس را تجدید کرد. البته پزشک به شما تاریخ مراجعه بعدی را می گوید. نباید فاصله زمانی بین تزریق ها خیلی کم یا خیلی زیاد باشد زیرا اثر معکوس دارد.

آیا مارک و برند بوتاکس در ماندگاری آن موثر است؟

بله، بوتاکس های تولید شرکت های مختلف، میزان ماندگاری متفاوت دارند. شما نیز در هنگام استفاده از بوتاکسی که معتبر و دارای تاییدیه از سازمان غذا و دارو است، استفاده کنید.

ماندگاری بوتاکس مصپورت چقدر است؟

ماندگاری مصپورت بین 4 تا 6 ماه است. این بوتاکس ساخت ایران است و برای رفع چین و چروک های صورت مناسب است.

تزریق مکرر بوتاکس، میزان ماندگاری را بیشتر می کند؟

بله، زیرا بوتاکس ماهیچه ها را فلج می کند، تکرار آن باعث می شود ماهیچه ها به حالت اولیخ برنگردند و ضعیف تر شوند و در نتیجه میزان ماندگاری آن بیشتر شود.

دکترمحمدرضا جیحانیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکترمحمدرضا جیحانی

دکترمحمدرضاجیحانی؛ از سال1395 بصورت تخصصی کارهای زیبایی را شروع کرد و در سال 1397 مدیریت کلینیک زیبایی پرمون در بندرعباس رابه عهده گرفت و در سال 1400 کلینیک پوست، مو، زیبایی رونیکا تهران را تاسیس کرد. دکتر محمد رضا جیحانی با تجربه و تخصص در زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *