همان‌طور که می‌دانید، با افزایش سن، بافت‌های چربی موجود در بدن تخریب شده و به‌مرورزمان پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. در نهایت این موضوع می‌تواند باعث افتادگی و شل‌شدن پوست شود. اگر شما هم با افزایش سنتان با این عارضه مواجه شده‌اید، جای نگرانی نیست؛ زیرا با استفاده از تزریق چربی می‌توانید آن را رفع کنید.

جالب است بدانید این تزریق روشی کم‌خطر ولی مؤثر برای رفع این مشکل بوده و در آن، پزشک از چربی‌های اضافی بدن فرد، به‌عنوان ماده پرکننده استفاده می‌کند.

 ممکن است این سؤالات برای شما مطرح شود که؛

 جهت تزریق چربی، چند جلسه مورد نیاز است؟

تعداد جلسات تزریق به چه عواملی بستگی دارد؟

 و… امروز قصد داریم به این سوالات شما و پرسش‌های احتمالی در مورد تعداد جلسات مورد نیاز برای تزریق چربی و فاصله زمانی بین جلسات را پاسخ داده و تمام موارد مربوط را  بررسی کرده و به آن‌ها بپردازیم.

تعداد جلسه ضروری و مورد نیاز برای تزریق چربی

یکی از سوالات متداول که برخی زیباجویان و مراجعین به کلینیک زیبایی پرمون بندرعباس یا رونیکا از دکتر جیحانی می‌پرسند این است که:

 •  زمان مناسب برای ترمیم چربی کی است؟
 • برای تزریق چربی چند جلسه مورد نیاز است؟
 •   چند بار باید تزریق چربی را تکرار کرد؟ 
 • فاصله بین جلسات و یا فاصله زمانی بین تزریق ها چقدر باشد؟

اولین چیزی که در مورد تزریق چربی باید بدانید این است که: تعداد دفعات و مدت زمان لازم برای ترمیم و ماندگاری چربی به مهارت پزشک، تکنیک مورد استفاده دکتر تزریق، کیفیت چربی وابسته است.

 به عبارت ساده تر، مهم ترین مورد در تزریق چربی، تخصص و مهارت پزشک است؛ یعنی بستگی به این دارد که چه کسی این کار را برای بیمار انجام می‌دهد. 

در حالت کلی و بصورت نرمال تزریق چربی در ۱ الی ۶ جلسه توسط پزشک و در کلینیک یا مطب انجام می‌شود. البته گاهی پزشک تزریق براساس شرایط بدنی بیمار و با تجربه و مهارت خود برای نتیجه بهتر، چربی را در چند جلسه به بیمار تزریق می کند.

اما مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل در تعداد جلسات تزریق چربی، عبارتند از:

 • مهارت پزشک در تزریق چربی
 • سن و شرایط بدنی بیمار متقاضی تزریق چربی
 • ناحیه تزریق 
 • حجم مورد نیاز چربی برای تزریق
 • شدت ایراد در ناحیه مورد نظر بیمار  
 • کیفیت چربی های استخراج شده از بدن
 • میزان افتادگی پوست

در ادامه توضیحات کامل تر در مورد هر کدام از این عوامل موثر در تعداد جلسات مورد نیاز برای تزریق چربی می پردازیم، با ما همراه باشید.

تجربه و مهارت پزشک

اصلی‌ترین و مهم‌ترین عاملی که بر تعداد جلسات تزریق مؤثر است، تجربه و مهارت پزشک شماست. در نظر داشته باشید که پزشک باتجربه و متخصص، می‌تواند با تزریق مقدار کمتری چربی، نتیجه مطلوبی را برای شما به‌دست آورد. این یعنی پزشکی که در کارش حرفه‌ای است، می‌تواند چربی‌ها را به‌طور دقیق و مناسب در ناحیه موردنظر تزریق کند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، شما را به یک نتیجه مطلوب برساند. پس در انتخاب دکتر مربوطه برای این کار دقت کافی داشته باشید.

سن و شرایط بدنی

علاوه بر موارد بالا، سن زیباجو نیز یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده تعداد جلسات تزریق چربی است. با افزایش سن، پوست نازک‌تر شده و از حساسیت زیادی برخوردار است. این امر باعث می‌شود که چربی‌های تزریق شده، بیشتر در معرض آسیب و جذب قرار بگیرند؛ به همین دلیل، پزشکان گاهی برای تزریق به افراد مسن، به بیش از یک جلسه درمان نیاز دارند؛ اما به‌طور کلی، تعداد جلسات تزریق بین یک الی سه جلسه است که در جلسه اول، چربی‌های اضافی از بدن فرد برداشته شده و طی جلسات بعدی، چربی‌های برداشته شده به نواحی موردنظر تزریق خواهند شد؛ البته در برخی موارد، با توجه به نظر پزشک ممکن است این تعداد افزایش یابد.

ادامه مطلب  ماندگاری تزریق چربی؛ 0 تا 100 اطلاعات مورد نیاز

ناحیه مورد نظر تزریق 

ناحیه ای که زیبا جو قصد دارد تزریق چربی انجام دهد،  نیز از مواردی است که در تعداد جلسات لازم برای این کار می تواند تاثیر بگذارد.  نخست پزشک ناحیه مورد نظر را بررسی می کند و تعداد جلسات مورد نیاز برای تزریق را به بیمار اعلام می نماید. 

اما علت تاثیر ناحیه مورد نظر در تعداد جلسات تزریق، حجم ناحیه و میزان سختی انجام عمل است، به عنوان مثال برای تزریق چربی به سینه بین 2 تا 4 جلسه مورد نیاز است تا نتیجه مطلوب و ماندگار بدست بیاید ولی تزریق چربی به پیشانی در یک جلسه انجام می شود.

بطور خلاصه میتوان گفت: هر مقدار سطح و اندازه ناحیه مورد نظر برای تزریق چربی بیشتر باشد، تعداد جلسه های مورد نیاز نیز بیشتر خواهد بود.

حجم ناحیه موردنظر

در واقع، هرچه حجم ناحیه موردنظر برای تزریق بیشتر باشد، طبیعی است که نیاز به جلسات بیشتری خواهید داشت. چنین موردی به این دلیل است که برای رسیدن به نتیجه مطلوب، باید مقدار کافی چربی به ناحیه موردنظر تزریق شود.

شدت ایراد در ناحیه مورد نظر بیمار  

اما آخرین عامل در تعیین تعداد جلسات مورد نیاز برای تزریق چربی، میزان ایراد در ناحیه مورد نظر زیبا جو است. ممکن است سطح انتظار  و میزان شکایت و مشکل زیباجو به قدری بالا باشد که پزشک نتواند آن را در یک جلسه انجام دهد و نیاز به تعداد جلسات بیشتری داشته باشد.

کیفیت چربی برداشته شده

کیفیت چربی‌های برداشته شده، یکی دیگر از عواملی است که در تعداد جلسات تزریق تأثیر دارد؛ زیرا، چربی‌های برداشته شده با کیفیت بالا، ماندگاری بیشتری داشته و فرایند تزریق نیاز به جلسات کمتری خواهد داشت. علت آن این است که چربی‌های با کیفیت بالا، کمتر جذب بدن می‌شوند.

میزان افتادگی پوست

 مورد بعدی که برای پاسخ به سوال برای تزریق چربی چند جلسه مورد نیاز است؟ می‌توانیم بگوییم، میزان افتادگی پوست است. این بدان معناست که هرچه میزان افتادگی پوست بیشتر باشد، نیاز به جلسات بیشتری برای تزریق خواهد بود و برعکس.

بهترین زمان برای ترمیم و انجام جلسه دوم تزریق چربی

بهترین زمان برای ترمیم و تجدید چربی در ناحیه ای که قبلا تزریق چربی انجام شده، ۳ ماه بعد از اولین تزریق است. البته برخی از پزشکان برای طولانی تر کردن فاصله زمانی برای جلسه دوم، مقدار چربی بیشتری به ناحیه مورد نظر تزریق می‌کنند که مقداری از آن بعد از گذشت مدتی جذب می‌شود و مقدار کافی باقی می‌ماند. البته این مورد بستگی به نظر پزشک و درخواست بیمار دارد.

اما در بیشتر موارد  و با انجام دو جلسه تزریق چربی، نتیجه مطلوب و ماندگاری بدست می آید ولی گاهی احتمال دارد بدن فرد جذب چربی بیشتری انجام دهد (جذب چربی توسط بدن بیمار)، در این موارد پزشک بعد از گذشت 3 تا 6 ماه از جلسه آخر، تزریق دیگری انجام می دهد. بدن تا حد معینی چربی را متابولیزه می‌کند و بعد از آن چربی باقی مانده دائمی خواهد بود.

البته در اکثر موارد با مشاوره پزشک و هماهنگی با زیبا جو، تزریق چربی به نحوی انجام می گردد تا نیاز به دو جلسه بیشتر نباشد؛ شما می توانید  با انجام مراقبت‌های اصولی و استاندارد و طبق دستورات دکتر، از ناحیه تزریق و تحت درمان ماندگاری چربی تزریق شده را افزایش داده و نیاز به تزریق مجدد نداشته باشید.

فاصله بین جلسات تزریق چربی چقدر باشد بهتر است؟

فاصله مناسب بین جلسات تزریق چربی به میزان ثبات و دوام سلول‌های چربی که از ناحیه دیگر بدن بیمار برداشت شده بستگی دارد؛ اما بصورت میانگین نزدیک به 60 تا ۶۵ درصد از مقدار چربی های تزریق شده بعد از گذشت سه تا شش ماه بعد عمل جذب بدن می‌شوند و تنها ۳۵% تا نهایتا 40% از آنها  باقی می‌مانند و به همین علت تزریق باید مجددا انجام شده و چربی ناحیه مورد نظر ترمیم گردد. 

ادامه مطلب  علت سفت شدن و گلوله شدن چربی تزریق شده

فاصله مناسب بین جلسات تزریق چربی بین ۲ الی ۶ ماه می باشد و بعد از گذشت این مدت زیبا جو باید نسبت به تمدید و ترمیم اقدام نماید.

مدت زمان ماندگاری چربی تزریق شده در جلسه اول به عواملی زیادی بستگی دارد، مهم ترین این عامل عبارتند از:

 •  میزان تحرک و تعریق زیباجو
 • محل تزریق
 •  کاهش وزن ناگهانی 
 • رژیم غذایی 
 •  مصرف چربی های سالم
 •  حجم چربی‌های تزریق شده 
 •  رعایت نکات مراقبتی 

توجه داشته باشید که مقداری از چربی تزریقی به بدن، آب می‌شود و هیچ استثنایی در این مورد وجود ندارد، بنابراین توصیه می‌شود برای جلوگیری از تحلیل بافت های چربی، می توانید در رژیم غذایی خود مصرف چربی های سالم را بگنجانید و با رعایت موارد توصیه شده پزشک، بدن برای تزریق مجدد آماده می گردد و جای نگرانی نیست.

در کل عمل زیبایی تزریق چربی، جزو عمل های پر خطر محسوب نمی‌شود و عوارض ناشی از آن زیاد نیست و بعد از گذشت مدت کوتاهی و بدون نیاز به کار خاصی از بین می روند.

عوامل موثر در تعداد جلسات مورد نیاز تزریق چربی1- پزشک تزریق چربی 2- سن بیمار 3- ناحیه تزریق 4- پوست بیمار 5- حجم چربی
بهترین زمان برای ترمیم و تزریق دوباره چربی3 ماه بعد از اولین تزریق
فاصله مناسب بین جلسات تزریق چربیبین 2 تا 6 ماه
نکات مهم قبل از تزریقاز یک هفته قبل از تزریق: عدم مصرف الکل، نکشیدن سیگار و قلیان، عدم مصرف داروهای ضد التهابی
مراقبت و نکات مهم بعد از تزریق چربی1- نرفتن به محیط های گرم (سونا، آبگرم، آفتاب مستقیم) 2- عدم فشار به ناحیه تزریق 3- داشتن رژیم سالم غذایی 4- عدم انجام ورزش های سنگین

آیا رعایت نکردن فاصله مناسب تزریق چربی خطر دارد؟

اگر زمان بین دو جلسه تزریق چربی، کوتاه باشد، ممکن است این موضوع باعث بوجود آمدن مشکل در ظاهر شما گردد و از همه مهم تر موجب افزایش عوارض و آثار جانبی ناشی از تزریق می گردد و ممکن است این آثار راحت و سریع از بین نروند و برای همیشه در محل تزریق و در ظاهر شما باقی بمانند. همچنین احتمال گلوله گلوله شدن چربی های تزریق شده زیاد است.

دوم اینکه تکرار این عمل زیبایی در یک زمان بسیار کوتاه و نامناسب، سبب پیدایش یک ظاهر مصنوعی و شاید نه چندان زیبا و دلچسب برای ما خواهد شد. در نتیجه اگر رسیدن به نتایجی طبیعی و مطلوب برای شما اهمیت دارد، نباید در فواصل کوتاه جلسات تزریق چربی را انجام دهیم. 

پس از پشت سر گذاشتن یک جلسه از این فعالیت، بهتر است صبر داشته باشید تا نتایج نهایی نمایان شوند. پس از پایان دوران اثر چربی تزریق شده، می‌توانید به سراغ یک جلسه دیگر از این عمل بروید.

آیا همه باید 2 بار چربی تزریق کنند؟

پاسخ این سوال را می توان گفت خیر، البته بستگی به شرایط بدن فرد متقاضی تزریق چربی دارد و همه افراد متقاضی این عمل، به تزریق دوباره چربی نیاز ندارند. ممکن است گاهی پزشک،  تزریق چربی را با دوز بالا انجام دهد تا حتی بعد از جذب بخشی از این چربی‌های تزریق شده، همچنان مقدار زیادی از چربی‌ها در بدن فرد و در محل تزریق باقی بمانند. 

 اما گاهی هم پزشک  تزریق چربی، ترجیح می‌دهد این دوز را کمی پایین‌تر بیاورد تا زیباجو کم کم به نتایج مطلوب دست پیدا کند و در این صورت است که تاثیر چربی‌ها در زمان کوتاه‌تری از بین می رود. 

بعضی اوقات فردی می خواهد این روش زیبایی را تجربه کند و ببیند چه تاثیراتی در چهره او می گذارد و معایب و مزیت های این روش را بسنجد و این تزریق را تنها یک بار انجام می‌دهد، اما افراد زیبا جوی زیادی هم هستند که می‌خواهند برای همیشه زیبایی بیشتری داشته باشند و از تاثیرات مثبت این عمل زیبایی برخوردار شوند. تزریق دوباره چربی برای گروه دوم بسیار مناسب است و به آنها پیشنهاد می کنیم.

مراحل تزریق چربی کدام است؟

در بخش قبل در مورد تعداد جلسات مورد نیاز برای تزریق صحبت شد. اکنون در این قسمت می‌خواهیم مراحل تزریق چربی را  بررسی کنیم. این فرایند به کمک بی‌حسی موضعی انجام شده و مراجعه‌کننده در طول جلسه هیچ دردی را احساس نخواهد کرد.

ادامه مطلب  تزریق چربی به دست

مرحله اول: برداشت چربی

در مرحله ابتدایی، پزشک ناحیه‌ای از بدن که دارای چربی اضافی است را انتخاب می‌کند؛ سپس با استفاده از لیپوماتیک، چربی‌های اضافی را از این ناحیه برداشت خواهد کرد. در نظر داشته باشید که ناحیه برداشت باید دارای چربی اضافه باشد تا بتوان مقدار کافی چربی برای تزریق به‌دست آورد.

مرحله دوم: خالص‌سازی چربی

در مرحله دوم، چربی‌های برداشته شده از بدن فرد، به کمک روش سانتریفیوژ از خون و سایر ناخالصی‌ها جدا می‌شود. این کار به‌منظور بهبود کیفیت چربی و افزایش ماندگاری آن انجام خواهد شد. در سانتریفیوژ، چربی‌ها با سرعت بالا چرخانده شده و این کار باعث می‌شود که چربی‌های سالم و زنده از خون و سایر ناخالصی‌ها جدا شوند. طبیعتاً چربی‌های سالم و زنده، ماندگاری بیشتری دارند و می‌توانند نتایج بهتری را در تزریق به همراه داشته باشند.

مرحله سوم: تزریق چربی

این قسمت که مرحله نهایی به شمار می‌رود، چربی‌های خالص شده، به کمک یک سرنگ باریک و مخصوص، به ناحیه موردنظر تزریق می‌شوند. تزریق چربی معمولاً بدون درد است؛ زیرا از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود؛ البته در نظر داشته باشید که پزشک در این مرحله می‌تواند از روش‌های مختلفی مانند استفاده از سرنگ، کانولا یا لیزر، با توجه به شرایطتان استفاده کند.

آمادگی و توصیه ها قبل از تزریق چربی

برای رسیدن به نتیجه دلخواه از تزریق چربی، بهتر است قبل از شروع این عمل زیبایی مواردی را رعایت کنید، مهم ترین این موارد عبارتند از:

 • جلسه مشاوره با پزشک تزریق و بیان خواسته خود از این عمل
 • از یک هفته قبل از تزریق، سیگار و قلیان نکشید
 • حداقل یک هفته مانده به تزریق خود، از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری نمایید
 • مصرف داروهایی ضد التهابی، آسپرین، ویتامین E، از یک هفته قبل ممنوع است
 • اگر دارویی مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید

مراقبت بعد از تزریق چربی

 • داروهایی که پزشک برای شما تجویز می کند را طبق دستور و به طورمرتب مصرف کنید.
 • حداقل تا یک هفته پس از تزریق از انجام هرگونه فعالیت‌های سنگین مثل بلندکردن اجسام با وزن بالا، ورزش، بدنسازی و… خودداری کنید.
 • هرگز ناحیه تزریق شده را ماساژ یا مالش ندهید.
 • تا بهبود کامل، محل تزریق و استخراج چربی را تمیز نگه دارید.
 • در چند روز اول پس از تزریق، از برخورد آب به نواحی تزریق شده خودداری کنید.
 • از یک رژیم غذایی سالم و مناسب و با مشورت پزشک استفاده کنید
 • هرگز بدون مشورت با پزشک از دارو یا مکمل به‌صورت خودسرانه استفاده نکنید.
 • به مدت یک هفته از رفتن به محیط‌های گرم مثل سونا، جکوزی، سولاریوم و… خودداری کنید. توجه داشته باشید که گرما می‌تواند به‌سرعت چربی را از بین ببرد

کلام آخر

در این نوشته، به بررسی پرسش “برای تزریق چربی چند جلسه مورد نیاز است؟” پرداختیم و همچنین در مورد موضوعات مختلف مرتبط صحبت کردیم. در پایان در نظر داشته باشید که تزریق چربی، روشی کم تهاجمی است که برای افزایش حجم و اصلاح فرم نواحی مختلف بدن استفاده می‌شود. این روش، معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام شده و بیمار می‌تواند بلافاصله پس از عمل به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد. تزریق چربی گاهی باتوجه‌ به صلاح‌دید پزشک در چند جلسه انجام می‌شود. این امر به عوامل مختلفی مانند میزان افتادگی پوست، محل تزریق و انتظارات بیمار بستگی دارد. در صورت داشتن هر گونه سؤال یا ابهامی در این باره، می‌توانید در بخش کامنت‌ها آن را با ما به اشتراک بگذارید.

عواقب تزریق زود هنگام چربی و عدم رعایت فاصله زمانی مناسب چیست؟

اگر فاصله زمانی بین جلسات تزریق چربی بیش از اندازه کوتاه شود، حجم چربی در ناحیه تزریق زیاد شده و باعث گلوله شدن آن می شود

نتیجه تاخیر در تزریق مجدد چربی چست؟

اگر فاصله بین جلسات تزریق چربی بیش از اندازه طولانی شود، چون اثر تزریق قبلی کم می شود و یا ممکن است از بین رفته باشد، در نتیجه نیاز به تزریق چربی بیشتری بوده و مدت زمان تزریق طولانی‌تر خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *