هنگامی که سن افزایش یافت و بافت‌های پوستی نازک‌تر و خطوط صورت عمیق‌تر و در نهایت تبدیل به چین‌وچروک شدند، تزریق ژل و فیلر به عنوان یکی از عمل‌های زیبایی می‌تواند یاری‌رسان باشد. این امر می‌تواند در جوان‌سازی و فرم‌دهی پوست صورت و برخی دیگر از نواحی بدن تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. شما می‌توانید تزریق کردن ژل را به عنوان یک درمان بدون خطر به منظور رفع افتادگی پوست و سایر علائم پیری در نظر بگیرید. همچنین از این روش می‌توانید برای افزایش حجم لب‌ها، رفع گودی صورت، لیفت ابرو و مواردی از این قبیل نیز استفاده کنید.

آشنایی با ژل و تزریق ژل

تزریق ژل؛ یک راهکار عای و مناسب برای جوانسازی پوست، زیبایی است. استفاده کردن از ژل مانند هر نوع عمل زیبایی دیگری، مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما باید دید مزیت های آن بیشتر و بهتر است یا معایب ان و بعد از مشاوره با پزشک متخصص تزریق، کار خود را انجام دهید.

از مزایای تزریق ژل، می توان به رفع چین و چروک ها، رفع گودی و سیاهی زیر چشم، حجم دادن و بزرگ کردن لب ها، سینه و باسن، برجسته سازی گونه، رفع گودی و عدم تقارن صورت اشاره کرد که تمام این اقدامات در جهت زیباتر شدن فرد است. اما عوارض تزریق ژل، درد و تورم و در موارد بسیار کم، عفونت است. البته درد آن هم کم است و می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد.

در سنین بالای 18 سال، می توانند از تزریق ژل برای زیبایی و جوان سازی استفاده کنند. هم خانم ها و هم آقایان می توانند از این روش زیبایی بهره ببرند ولی افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود.

قبل از انجام عمل تزریق، بهتر است یک جلسه مشاوره انجام دهید و بعد تصمیم نهایی خود را بگیرید. ماندگاری اثر ژل، بین 6 تا 18 ماه است که بستگی به برند ژل مورد استفاده و خود فرد دارد. با انجام توصیه های قبل و بعد از تزریق که پزشک می گوید مدت ماندگاری نیز بیشتر می گررد. خوبی این روش این است که عوارض جانبی زیاد و مهمی ندارد و بعد از عمل، نتیجه قابل مشاهده است.

 ژل چیست؟

ژل‌هایی که برای تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرند ماده‌ای ژلاتینی هستند که به منظور حجم‌دهی، فرم‌دهی و جوان‌سازی نقاط مختلف بدن استفاده می‌شود. این ماده ژلاتینی حاوی موادی همچون هیدروکسیل آپاتیت کلسیم (تحریک کننده کلاژن‌سازی و رفع چین‌وچروک پوست)، پلی متیل متاکریلات (سفت کننده و منسجم کننده پوست)، هیالورونیک اسید (حفظ کننده رطوبت و طراوت پوست) و اسید پلی ال لاکتیک (مستحکم کننده پوست و کاهش چین‌وچروک) است.

تفاوت فیلر و ژل چیست؟

برای حجم‌دهی، زیبایی از فیلر یا ژل استفاده می‌کنند. البته فیلر یک ماده مصنوعی (ساخته شده از مواد طبیعی) است که با تزریق به بافت بدن، چین و چروک‌ها را از بین برده و می تواند باعث افزایش حجم نیز شود. ژل‌ها هم نوعی فیلر هستند و فقط برای حجم دهی استفاده می شوند. از ژل برای حجیم تر کردن ناحیه‌های خاصی از صورت بدن استفاده می کنند. مانند تزریق ژل لب، تزریق ژل چانه، ژل گونه که بسیار رایج هستند.

کاربردهای تزریق فیلر یا ژل

تزریق ژل کاربردهای زیادی در عمل زیبایی چهره و سایر نقاط بدن دارد که از عمده‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جوان‌سازی پوست و رفع علائم پیری
 • زیباسازی بینی و فرم‌دهی به آن
 • حجم‌دهی لب‌ها
 • حجم‌دهی گونه و چانه
 • حجم‌دهی سینه
 • حجم‌دهی ران
 • حجم‌دهی باسن
 • رفع چین‌وچروک پوست
 • رفع افتادگی پلک
 • رفع چین‌وچروک اطراف چشم
 • رفع سیاهی چشم
 • برطرف کردن خط اخم پیشانی و بین ابرو
 • تنظیم خط لبخند
 • تنظیم خط کنار گونه‌ها
 • پرکننده پوست به منظور بهبود قوام پوست
 • رفع خطوط عمیق پوست
 • درمان زخم‌های ناشی از جراحت
 • درمان اسکار پوست
 • برطرف کردن جای زخم و آکنه
 • و…

 

نواحی تزریق ژل

به کدام قسمت بدن می توان ژل تزریق کرد؟ محبوب ترین و بهترین نواحی برای تزریق ژل عبارت است از:

 • تزریق ژل صورت
 • تزریق ژل به دست
 • تزریق ژل باسن
 • تزریق ژل سینه
 • تزریق ژل به واژن و آلت تناسلی

در بین این موارد، تزریق ژل صورت به عنوان محبوب تریت تزریق زیبایی است و بیشتر مراجعین نیز تقاضای تزریق ژل ه صورت را دارند. اما کدام ناحیه صورت؟ در ادامه محبوب ترین نواحی صورت که ژل تزریق می شود معرفی می کنیم:

 • تزریق ژل لب
 • تزریق ژل به چانه
 • تزریق ژل بینی
 • تزریق ژل گونه
 • تزریق ژل به خط خنده
 • تزریق فیلر زیر چشم
 • تزریق ژل پیشانی
 • تزریق ژل به شقیقه

در ادامه برای تمام این موارد توضیحات لازم را می آوریم و هر کدام را بررسی می کنیم.

تزریق ژل لب

لب‌ها یکی از اجزای مهم صورت هستند که شکل و فرم آنها می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره فرد داشته باشد. افرادی که لب‌های بسیار نازکی دارند یا لب‌های آنها نامتقارن است و این امر باعث نارضایتی آنها است، می‌توانند از این عمل استفاده کنند. عمل زیبایی لب با حجیم‌سازی و فرم‌دهی آنها به وسیله تزریق کردن فیلر یا ژل انجام می‌شود. برای این عمل معمولاً از ژل‌هایی که حاوی اسید هیالورونیک است استفاده می‌شود. این اسید بین 6 تا 12 ماه پس از تزریق ماندگاری دارد که پس از گذشت این مدت، لازم است که تزریق مجدداً انجام شود. شما قبل از عمل زیبایی لب باید مدل و فرم لب موردنظر خود را مشخص کنید تا پزشک براساس خواسته‌های شما تزریق‌های لازم را انجام دهد.

یکی از پرطرفدارترین مورد از این عمل زیبایی، تزریق ژل به لب است. این تزریق به مدل های گوناگونی انجام می شود و هرکدام از این مدل ها، طرفداران خاص خود را دارد. معروف ترین مدل های ژل لب عبارتند از:

 1. تزریق ژل لب مدل طبیعی
 2. تزریق ژل لب مدل قلبی
 3. ژل لب مدل روسی
 4. ژل لب مدل باربی
 5. تزریق ژل به لب مدل 3 دکمه
 6. ژل لب هالیودی
 7. ژل لب مدل قلوه ای
 8. ژل لب کمانی
 9. ژل لب مدل چاکدار
 10. تزریق ژل لب صدفی
 11. تکنیک ژل لب غنچه ای

که هر کدام از این مدل ها، با روش های مخصوص خود توسط پزشک زیبایی انجام می شود. نکته مهم در این مورد، تخصص پزشک تزریق و تجربه اوست. دکتر تزریق ژل، باید زیبایی شناس باشد و بداند هر مدل با کدام صورت مناسب است و برای هر فرد بعد از مشاوره، بهترین مدل را انتخاب نماید.

بعد از تزریق ژل After
قبل از تزریق ژل Before

 

تزریق ژل چانه

 

از دیگر اجزای صورت که می‌توان با تزریق ژل فرم و حالت دلخواه را به آن داد، چانه است. می‌توان با تزریق کردن ژل در قسمت‌های مناسب، زاویه چانه را بهبود بخشید و در نتیجه حالت کلی صورت و تأثیرگذاری آن را تغییر داد. ضمن اینکه می‌توان عیوبی مانند داشتن غبغب را نیز بدینوسیله پوشاند.

تزریق ژل چانهاین روش زیبایی، برای افرادی است که دوست دارند شکل چانه خود را تغییر دهند. تزریق ژل به چانه باعث می شود خط فک زیباتریی ایجاد شود و این کار چهره شما را جوان‌تر و شاداب تر نشان می دهد. با تزریق به چانه، فاصله بین صورت و گردن بیشتر می شود و حالت زیباتری ایجاد می گردد. تزریق پرکننده به چانه، روش به نسبت ساده و مقرون به صرفه ای است که می توانید در مطب دکتر یا در یک کلینیک زیبایی آن را انجام دهید.

تزریق ژل به بینی

خیلی از افراد از ناهمواری بینی خود ناراحت هستند و فکر می کنند نمی توان به سادگی آن را صاف کرد و حتما باید از عمل جراحی استفاده کند، اما با تزریق ژل می توان بینی صاف و یکدستی داشته باشیم.

تصور غلطی که بسیار هم رایج است در مورد پرکننده های پوستی  است که فکر می کنند بعد از استفاده، صورت و بینی ما را بزرگتر نشان می دهد. به هر حال، این یک باور غلط است و به هیچ وجه درست نیست. آنها گاهی برعکس عمل می کنند و با تزریق ژل به بینی شما، شکل بینی بهتر و صاف تر می شود و یک تغییر مثبت در آن بوجود می آید.

استفاده از پرکننده‌های بینی، یک راه‌حل بسیار آسان و مفید برای کمک به کوچک‌تر، باریک‌تر و صاف تر نشان دادن بینی و یا اصلاح برآمدگی های روی بینی هستند. با استفاده از تزریق ژل در نقاط استراتژیک، می‌توانیم پل بینی را باریک کنیم، اندازه سوراخ بینی کوچک تر شود و سایز بینی را کاهش دهیم.

وقتی صحبت از زیباسازی بینی مطرح می‌شود، ممکن است اولین چیزی که به ذهنتان برسد جراحی بینی باشد. اما باید بدانید که زیباسازی بینی فقط به جراحی محدود نمی‌شود، بلکه مواردی مانند قوز بینی، افتادگی بینی و متقارن نبودن دو طرف بینی را می‌توان بدون نیاز به جراحی و در کمترین زمان ممکن با استفاده از تزریق کردن ژل اصلاح کرد. تزریق کردن ژل به طرفین بینی می‌تواند قوز بینی را برطرف کند؛ و یا تزریق کردن ژل به نوک بینی می‌تواند باعث لیفت بینی شده و ظاهر مناسب‌تری به آن بدهد. البته باید ذکر شود که بینی‌های گوشتی که باید از حجم آن کاسته شود را نمی‌توان با تزریق فیلر اصلاح کرد و بهترین روش برای آنها استفاده از عمل جراحی زیبایی است.

تزریق ژل گونه

خیلی ها دوست دارند گونه های برجسته ای داشته باشند، با تزریق ژل می توان گونه های برجسته و زیبایی داشته باشیم زیرا گونه در وسط صورت نقش مهمی در زیبایی ما دارد.

تزریق ژل گونهافتادگی گونه ها، سن آدم را بیشتر از واقعیت نشان می دهد و بهترین راه برای برجسته کردن گونه ها، تزریق ژل به گونه است.

برخی مواقع فرورفتگی بیش‌ازحد گونه‌ها یا زاویه نامناسب آنها می‌تواند برای فرد ناخوشایند بوده و باعث ایجاد نارضایتی در آنها شود. چنین اشخاصی می‌توانند با تزریق فیلر به گونه، مشکل خود را رفع کرده و دارای گونه‌هایی برجسته و شاداب شوند. از آنجایی که گونه‌ها بخش وسیعی از چهره را شامل می‌شوند، لذا تزریق کردن ژل می‌تواند بلافاصله اثربخشی خود را در چهره به نمایش بگذارد.

ژل زیر چشم

برخی افراد دچار گود افتادگی و یا تیرگی در ناحیه زیر چشم هستند. اغلب متخصصان برای رفع این مشکل تزریق فیلر زیر چشم را پیشنهاد می‌کنند که علاوه بر لیفت زیر چشم می‌تواند باعث کاهش تیرگی این قسمت شود. ناحیه اطراف چشم حساسیت بسیار زیادی دارد، در نتیجه باید مراقب بود که برای تزریق باید از ژل‌ها و فیلرهای معتبر و تأیید شده استفاده کرد تا عواقب بدی به دنبال نداشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتماً به مراکز معتبر مراجعه کرده و از پزشکان متخصص استفاده کنید.

ژل ترمیم خط لبخند

برخی مواقع ممکن است شکل خط خنده نامطلوب باشد و شخص احساس خوبی نسبت به چهره خود نداشته باشد. تزریق ژل خط خنده می‌تواند این مشکل را رفع کرده و فرم مناسب را به صورت بدهد. از آنجایی که صورت جای حساسی بوده و هرگونه خطایی می‌تواند عواقب بدی به دنبال داشته باشد، پیشنهاد می‌شود که در این مورد ابتدا با پزشک متخصص خود صحبت کرده و حالت خط لبخند موردنظر خود را با او در میان گذاشته تا پزشک با مشخص کردن قسمت‌هایی که باید ژل تزریق شود، بتواند حالت مدنظر شما را ایجاد کند.

ژل سینه

با افزایش سن و یا پس از دوران شیردهی که ممکن است سینه‌ها دچار افتادگی شوند، از تزریق فیلر برای حجم دادن، فرم دادن، و صاف کردن پوست سینه استفاده می‌شود.

ژل باسن

افرادی که حجم باسن خود را از دست داده‌ باشند یا به علت افزایش سن دچار چین‌وچروک در قسمت باسن خود شده‌اند و از شکل و فرم فعلی آن ناراضی هستند، می‌توانند با استفاده از تزریق انواع ژل یا فیلر آن را برجسته‌تر کرده و با حجم‌دهی و فرم دادن به آن به شکل مطلوب خود دست یابند. همچنین می‌توان با تزریق کردن ژل یا فیلر از سفت شدن پوست باسن نیز جلوگیری کرد.

ژل ناحیه تناسلی

افزایش سن در خانم‌ها می‌تواند باعث شود که حجم ناحیه تناسلی آنها کاهش یافته و خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. کاهش حجم ناحیه تناسلی نیز می‌تواند چین‌وچروک و افتادگی پوست این ناحیه را به دنبال داشته باشد. در چنین مواقعی تزریق فیلر به ناحیه تناسلی می‌تواند چین‌وچروک‌ها را از بین برده و حتی تیرگی این ناحیه را نیز رفع کند. البته لازم به ذکر است که در صورتی که چین‌وچروک و افتادگی پوست این ناحیه بیش‌ازحد معمول باشد، ممکن است تزریق کردن فیلر و ژل جوابگو نباشد و معمولاً به این افراد انجام جراحی پیشنهاد داده می‌شود.

ژل ترمیم خط لبخند

برخی مواقع ممکن است شکل خط خنده نامطلوب باشد و شخص احساس خوبی نسبت به چهره خود نداشته باشد. تزریق ژل خط خنده می‌تواند این مشکل را رفع کرده و فرم مناسب را به صورت بدهد. از آنجایی که صورت جای حساسی بوده و هرگونه خطایی می‌تواند عواقب بدی به دنبال داشته باشد، پیشنهاد می‌شود که در این مورد ابتدا با پزشک متخصص خود صحبت کرده و حالت خط لبخند موردنظر خود را با او در میان گذاشته تا پزشک با مشخص کردن قسمت‌هایی که باید ژل تزریق شود، بتواند حالت مدنظر شما را ایجاد کند.

ژل ران

زمانی که به هر دلیلی ناحیه ران دچار چین‌وچروک می‌شود، می‌توان از ژل‌ها و فیلرها برای رفع این مشکل استفاده کرده و پوست این ناحیه را صاف و جوان‌سازی کرد.

ژل دست و بازو

یکی دیگر از عوارض افزایش سن، بروز چین‌وچروک در پشت دست‌ها است. همچنین، کاهش وزن بدن در پی افزایش سن نیز باعث می‌شود که حجم ماهیچه‌های بازو کاهش یافته و دچار افتادگی شود. خوشبختانه این مشکل نیز با تزریق ژل یا فیلر قابل درمان بوده و می‌توان مجدداً به پوست این قسمت‌ها تازگی بخشید و آنها را جوان‌سازی کرد.

کدام یک از کاربردهای تزریق ژل، مورد تایید است؟

همان طور که در بخش قبلی فهرست شد، تزریق کردن ژل به منظور یک عمل زیبایی کاربردهای بسیار زیادی دارد، اما فقط تعدادی از آنها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا که به اختصار FDA گفته می‌شود مورد تأیید قرار گرفته است. موارد تأیید شده توسط این سازمان عبارتند از:

 • استفاده از ژل برای رفع چین‌وچروک: می‌توان با استفاده از تزریق کردن ژل برای رفع چین‌وچروک های پوستی مانند خط اخم، خط پیشانی، خط لبخند، خطوط اطراف بینی و لب استفاده کرد.
 • استفاده از ژل برای جوان‌سازی دست‌ها: می‌توان از فیلرهای پوستی به منظور جوان‌سازی پوست بدن استفاده کرد. ولی استفاده از ژل فقط برای جوان‌سازی و افزایش حجم پشت دست‌ها مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است و سایر بخش‌های بدن هنوز مورد تأیید این سازمان قرار نگرفته است.
 • استفاده از ژل برای حجم‌دهی صورت: می‌توان از ژل به منظور حجم‌دهی به لب‌ها، گونه‌ها و چانه (که با عنوان پروتز شناخته می‌شود) استفاده کرد.
 • استفاده از ژل برای زیبایی بینی: سازمان FDA استفاده از ژل به منظور زیباسازی فرم بینی را نیز مورد تأیید قرار داده است.

چه کاربردهایی از ژل مورد تایید FDA نیست؟

دستورالعمل FDA برای تایید روش درمانی، بسیار خاص و حالت سختگیرانه ای است و گاهی برخی از روش های متداول هم تایید نمی شوند اما قوانین سازمان غذا و داروی آمریکا، مورد تایید تمامی پزشکان دنیاست و بهتر است از آن پیروی کنیم. ولی این نکته هم در نظر بگیرید که عدم تایید یک روش درمانی توسط سازمان FDA لزوما به معنی نامناسب بودن یا پرخطر بودن آن روش نیست.

مواردی از تزریق ژل که مورد تایید FDA نیست ولی گاهی انجام می شوند، عبارتند از:

 1. افزایش حجم سینه ها با ژل
 2. افزایش حجم باسن با تزریق ژل
 3. افزایش حجم پا ها با ژل
 4. تزریق ژل به استخوان، رباط و تاندون

انواع ژل از نظر ماندگاری

اثرات تزریق کردن ژل بلافاصله پس از تزریق به خوبی قابل مشاهده است. این نتیجه‌ی سریع باعث شده تا این عمل زیبایی محبوبیت زیادی داشته و از آن استقبال شود. اما علاوه بر سرعت در دست یافتن به نتیجه، موضوع دیگری که حائز اهمیت است مدت زمان ماندگاری ژل پس از تزریق در بدن است. ژل‌های تزریقی از نظر ماندگاری به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • ژل موقت: ژل‌های موقت که برای افزایش حجم لب و گونه و همچنین فرم‌دهی سایر نقاط بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل موادی همچون کلاژن، هیالورونیک اسید، کلسیم هیدروکسید و چربی هستند.
 • ژل نیمه دائمی: ژل‌های نیمه دائمی اغلب به منظور درمان افتادگی پوست و پر کردن خطوط عمیق صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ژل‌ها هر چند هفته یک‌بار نیاز به ترمیم شدن دارند.
 • ژل دائمی: همان‌طور که مشخص است، این ژل‌ها دوام دائمی دارند. اما باید در نظر داشته باشید که تخلیه کردن آنها با دشواری همراه است و می‌تواند عوارضی همچون عفونت را به دنبال داشته باشد. بنابراین، در استفاده از ژل‌های دائمی باید احتیاط بیشتری کرده و تمام جوانب را در نظر گرفت.

مراقبت‌های قبل از تزریق ژل

توصیه های قبل و بعد از تزریق ژلهمچون هر عمل زیبایی دیگری، لازم است قبل از تزریق کردن ژل، مراقبت‌های لازم را رعایت کنید. پس از اینکه روز تزریق از طرف پزشک برای شما مشخص شد، موارد زیر نیز توصیه می‌شود:

 • شما از 10 روز قبل از انجام تزریق نباید آسپیرین و همچنین داروهای ضد التهابی مانند ژلوفن و ایبوپروفن مصرف کنید. همچنین باید از مصرف روغن ماهی، ویتامین E و سایر ویتامین‌ها یا داروهایی که می‌توانند احتمال خونریزی را در شما افزایش دهند خودداری کنید.
 • در صورتی که داروهای درمانی یا گیاهی یا ویتامینی مصرف می‌کنید، لازم است که پزشک خود را در جریان بگذارید تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود.
 • از 24 ساعت قبل از تزریق از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید، زیرا وجود الکل در خون می‌تواند باعث افزایش احتمالی خونریزی و یا ایجاد کبودی شود.
 • از دو هفته قبل از تزریق، درمان‌های مربوط به دندان که جرم‌گیری دندان نیز می‌تواند شامل آنها شود، انجام ندهید.
 • معمولاً تزریق کردن فیلر و ژل با درد همراه نیست، ولی اگر نگران هرگونه ناراحتی یا درد احتمالی هستید، می‌توانید یک ساعت قبل از تزریق یک عدد قرص استامینوفن مصرف کنید.
 • در روزی که برای تزریق مراجعه می‌کنید، از هیچگونه لوازم آرایشی و کرم‌های مرطوب کننده استفاده نکنید.
 • وعده غذایی قبل از تزریق شما باید غذایی سبک باشد.
 • در صورتی که سابقه تبخال زدن دارید، لازم است که این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید، زیرا ممکن است برای پیشگیری از تبخال لازم باشد که دارو مصرف کنید.

مراحل و نحوه تزریق ژل

آشنایی با مراحل و نحوه تزریق ژل می‌تواند بسیاری از نگرانی‌های شما را مرتفع کند. به همین منظور، تمامی این مراحل را برای شما توضیح خواهیم داد:

مرحله اول: معاینه و مشاوره

پس از مراجعه به کلینیک، ابتدا یک پزشک متخصص به خواسته‌های شما گوش داده و سپس وضعیت پوست شما و نواحی موردنظر را معاینه و بررسی کرده و در نهایت نظر خود را در مورد اینکه چه تعداد تزریق، در چه قسمت‌هایی و به چه میزانی باید انجام شود تا به خواسته‌های موردنظر خود برسید، مطرح خواهد کرد.

مرحله دوم: آماده‌سازی قبل از تزریق

در این مرحله، پس از اطمینان از رعایت مراقبت‌های قبل از تزریق، محل تزریق با پنبه آغشته به محلول ضدباکتری پاکسازی می‌شود. سپس با استفاده از کمپرس یخ، پماد بی‌حس کننده و همچنین ماده بی‌حسی موضعی، ناحیه‌ای که قرار است تزریق انجام شود به صورت موضعی بی‌حس می‌شود تا بیمار هیچگونه دردی احساس نکند.

مرحله سوم: تزریق ژل یا فیلر

در مرحله سوم عمل اصلی که تزریق کردن ژل یا فیلر است انجام می‌گیرد. تزریق اولیه بیشتر از چند ثانیه طول نمی‌کشد. سپس پزشک محل موردنظر را ماساژ داده و نتایج را بررسی می‌کند و در صورتی که ناحیه موردنظر نیاز به اصلاح داشته باشد، تزریق‌های بیشتری را انجام می‌دهد.

مرحله چهارم: بررسی نتایج

پس از آنکه تمامی تزریق‌ها انجام شد، پزشک و مراجعه کننده مشترکاً نتایج را بررسی می‌کنند تا از رسیدن به نتیجه مطلوب مطمئن شوند. استفاده از یک کیسه پلاستیکی حاوی یخ می‌تواند در کاهش دادن تورم یا ناراحتی بعد از تزریق به شما کمک کند.

بهترین برندهای ژل

وقتی تصمیم به تزریق ژل می‌گیرید، بهتر است آشنایی مختصری نیز با برندهای ژل موجود در بازار داشته باشید. به همین منظور، در ادامه، برخی از بهترین و معتبرترین برندهای ژل و کارایی آنها را توضیح خواهیم داد. ضمن اینکه تمامی این برندها مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا است.

 • ژل رستیلن: ماده اصلی تشکیل دهنده این ژل اسید هیالورونیک بوده و کاربرد آن رفع چین‌وچروک از حد متوسط تا خیلی شدید است.
 • ژل رادیس: این ژل که جزو محبوب‌ترین فیلرها محسوب می‌شود، می‌تواند در حجم‌دهی و همچنین رفع عیوبی مانند چروک پوست در نواحی مختلف صورت و بدن مورد استفاده قرار گیرد.
 • ژل اسکالپترا: این ژل که از مواد مصنوعی سازگار با محیط زیست تهیه می‌شود، می‌تواند در بازسازی کلاژن از دست رفته بدن مؤثر باشد.
 • ژل تئوسیال: این ژل در ترکیبات خود حاوی هیالورونیک اسید است. علاوه‌برآن، حاوی اندوتوکسین باکتریایی است که خاصیت جلوگیری از بروز حساسیت را دارد.
 • ژل پرفکتا: این ژل بر پایه هیالورونیک تهیه شده و جزو بهترین ژل‌های فرانسوی محسوب می‌شود.
 • ژل استایلج: از آنجایی که این ژل در ترکیبات خود حاوی لیدوکائین است، در حین تزریق هیچ دردی تولید نمی‌کند. به همین دلیل، از این ژل اغلب برای تزریق در لب‌ها استفاده می‌شود.
 • ژل رووفیل: این ژل که حاوی ترکیبات ضدالتهابی است و ماندگاری بسیار طولانی دارد، جزو یکی از بهترین ژل‌های تزریقی محسوب می‌شود.
 • ژل نورامیس: این ژل یک برند کره‌ای است و می‌توان از آن در تزریق به اکثر قسمت‌های بدن استفاده کرد. ضمن اینکه علاوه بر معتبر بودن، جزو بادوام‌ترین ژل‌های تزریقی نیز محسوب می‌شود.

آیا تزریق ژل درد دارد؟

درد هنگام تزریق ژل زیاد نیست اما برای راحتی شما، قبل از تزریق در محلی که می خواهید ژل برنید با کرم بی حس کننده موضعی، بی حس می گردد.

تزریق فیلر مناسب چه سن و سالی است؟

معمولا افراد با سن بیشتر از 35 سال برای رفع چین و چروک های خود از ژل استفاده می کنند. البته افراد جوان هم برای رفع عیب های صورت مثل عدم تقارن اجزا صورت، از این روش زیبایی استفاده می کند.

آیا بعد از یک بار تزریق ژل، همیشه باید آن را تکرار کرد؟

خیر اگر از نتیجه تزریق ژل راضی بودید، می توانید آن را تمدید کنید و اگر راضی نبودید بعد از گذشت چندماه از بین می رود و صورت شما به حالت قبل از تزریق برمی گردد.

آیا تزریق ژل باعث افتادگی صورت می شود؟

اگر ژل تزریق شده با کیفیت و مورد تایید FDA باشد و توسط پزشک متخصص تزریق شده باشد، باعث زیبایی صورت شما می گردد نه افتادگی.