تزریق چربی که با نام دیگر انتقال چربی یا پیوند چربی شناخته می شود، یک تکنیک زیبایی شناختی نسبتاً جدید است که در روش های جراحی پلاستیک استفاده می شود. انتقال چربی شامل برداشتن چربی از ناحیه ای از بدن و انتقال آن به ناحیه دیگر برای بهبود حجم و زیبایی کلی است. این نوع روش می تواند برای تقویت ویژگی های صورت مانند لب ها، گونه ها و چانه و همچنین سایر قسمت های بدن مانند سینه ها و باسن استفاده شود. معمولاً یک روش ایمن و موفق است و نتایج آن برای چندین سال باقی می ماند.

در سال‌های اخیر تزریق چربی به عنوان یک جایگزین طبیعی برای پرکننده‌های پوست به یک روش زیبایی محبوب تبدیل شده است. تزریق چربی یک روش کم تهاجمی است که به بیماران راه حلی ایمن و موثر برای ترمیم خطوط صورت و دستیابی به نتایج طبیعی ارائه می دهد. تزریق چربی می تواند برای رفع طیف وسیعی از نگرانی های زیبایی مانند چین و چروک، گودی و افتادگی صورت استفاده شود و راه حلی طولانی مدت برای جوانسازی صورت ارائه دهد.

آشنایی با تزریق چربی

راههای زیادی برای جبران حجم از دست رفته، جوان سازی و رفع چین و چروک وجود دارد، اما تزریق چربی یکی از بهترین روش هاست.

اما چرا یکی از بهترین روش ها تزریق چربی است؟

تزریق چربی برای حجم دهی به پوست، روش موثر و خوبی است، در ادامه نکات مهم در مورد این روش بیان می کنیم:

 • از ابتدای سال 1397 تا کنون بیش از 75 هزار نفر از این روش استفاده کرده اند و خوشبختانه 90% این افراد از نتیجه راضی بوده اند.
 • بعد از گذشت 2 هفته از تزریق، تمام عوارض احتمال از بین می رود.
 • زمان بهبودی از تزریق، یک هفته است.
 • دوام چربی از ژل بیشتر است.
 • تزریق چربی، یک روش کم تهاجمی است.
 • جای زخم یا اسکار ناشی از تزریق نمی ماند.

تزریق چربی یعنی چی؟

تزریق چربی یک عمل زیبایی است که شامل تزریق مقدار کمی چربی به صورت، بدن، سینه یا باسن است. چربی از ناحیه دیگری از بدن بیمار در فرآیندی به نام لیپوساکشن گرفته می شود و سپس به ناحیه مورد نظر تزریق می شود تا شکل و کانتور آن بهبود یابد. این روش اغلب برای کانتور کردن صورت و بدن مانند بزرگ کردن چانه و گونه، اصلاح جای زخم سطحی، بزرگ کردن سینه یا بزرگ کردن باسن استفاده می شود.

تزریق چربیتزریق چربی به دلیل مزایای زیبایی شناختی بیشماری که دارد به طور فزاینده ای محبوب شده است. از آنجایی که روش تزریق چربی از چربی طبیعی خود بیمار استفاده می کند، نتیجه نهایی ظاهری است که طبیعی تر از سایر روش ها به نظر می رسد. علاوه بر این، روش تزریق چربی بسیاری از خطرات مرتبط با سایر اشکال افزایش، مانند آلرژی، واکنش های نامطلوب و واکنش های جسم خارجی را از بین می برد. در نتیجه، بسیاری از بیماران تزریق چربی را به بقیه راههای تقویتی، ترجیح می دهند.

روش انجام تزریق چربی

لیپوساکشن برای برداشتن چربی مورد نظر امکان پذیر باشد. هنگامی که بافت چربی برداشته شد، در شرایط مناسب قرار می گیرد و تا زمانی که ناحیه مورد نظر برای تزریق آماده شود، ذخیره می شود.

مراحل تزریق چربیکل روش معمولا بین 1 تا 2 ساعت طول می کشد و شامل 4 مرحله است:

 

   • برداشت چربی

   • خالص سازی سلول های چربی

   • تزریق

  • ماساژ

در ادامه هر کدام از این مراحل را توضیح می دهیم. با ما همراه باشید تا زمان تزریق چربی اطلاعات کامل تری داشته باشید.

1- برداشت چربی

اولین مرحله از روش تزریق چربی شامل برداشت سلول های چربی است. مقدار کمی چربی از طریق لیپوساکشن یا روش دیگری، معمولاً از شکم یا ران‌ها جمع‌آوری می‌شود. پزشک براساس شرایط زیباجو محل استخراج چربی را تعیین می کند.

دکتر تزریق ابتدا محل برداشت چربی را بی حس می کند و با استفاده از تکنیک های خاص، چربی را استخراج می کند. اگر حجم چربی که نیاز باشد از یک حد خاص بیشتر باشد، دکتر بیمار را بیهوش می کند.

2- آماده کردن و خالص سازی چربی

چربی های استخراج شده برای تزریق به بدن مناسب نیستند و باید آنها را آماده سازی کنند که این فرایند طی مراحلی انجام می گیرد. در این مرحله چربی ها با استفاده از دستگاه سانتریفیوژ  خالص می گردد و مایع اضافه و سلول های مرده جدا می شوند و چربی خالص آماده تزریق می گردد.

مراحل آماده سازی و تزریق چربی3- تزریق چربی به ناحیه مورد نظر

سلول های چربی خالص شده، به یک سرنگ منتقل و جمع آوری تخصصی صورت می گردد. سپس پزشک مناطقی را که نیاز به تقویت دارند مشخص می کند و با سرنگ مخصوص به ناحیه که بی حس و استریل شده، تزریق سلول های چربی را شروع می کند. این کار مهارت و تخصص زیادی لازم دارد.

4- ماساژ محل تزریق

محل های تزریق ماساژ داده می شود. این مرحله باید فقط توسط پزشک انجام شود و شما نباید به هیچ عنوان محل تزریق را ماساژ دهید.

تزریق چربی روشی است که شامل انتقال چربی برداشت شده از یک ناحیه از بدن و تزریق مجدد این چربی به ناحیه دیگری از بدن به دلایل زیبایی یا درمانی است. این یک روش طبیعی پر کردن حجم است که محبوبیت آن در حال افزایش است و معمولا برای بزرگ کردن سینه و صورت انجام می شود. در حالی که تزریق چربی بی خطر است، مانند تمام روش های زیبایی دیگر، نیاز به مراقبت های ویژه پس از تزریق دارد.

تزریق چربی در کدام ناحیه های بدن مناسب است؟

نواحی رایج و مناسب برای تزریق چربی، در صورت و سایر قسمت های بدن برای رفع چین و چروک،حجم دهی و فرم دادن می باشد.  اما مهم ترین و پرکاربردترین نواحی برای تزریق چربی عبارتند از:

 • تزریق چربی به صورت
 • تزریق چربی به لب
 • تزریق چربی به دست
 • تزریق چربی به سینه
 • تزریق چربی به باسن
 • تزریق چربی به بازو
 • تزریق چربی به ساق پا
 • تزریق چربی به صورت لاغر

اما در ادامه این مطلب، توضیحات بیشتری در مورد نواحی که تزریق چربی صورت می گیرد، می دهیم. با ما همراه باشید.

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی به صورت برای کانتورینگ، رفع چین و چروک ها، تزریق زیر چشم، گونه و چانه صورت می گیرد. از تزریق چربی به صورت می توان برای رفع و ترمیم جای زخم نیز می شود استفاده کرد. از بین بردن خط خنده، خط اخم در صورت نیز می توان از این روش زیبایی استفاده کرد.

تزریق چربی به صورتتزریق چربی به لب

خیلی از مردم دوست دارند لب های پرتر و حالت زیبا داشته و مانند سلبریتی ها حالت لبان زیبا و درشت و متناسب با اجزا صورت داشته باشند. یکی از روش هایی که می توان لب ها را درشت تر کرد، تزریق چربی به لب است. برای انجام این عمل زیبایی، دکتر تزریق از چربی‌های بدن خود شما برای انتقال به لب‌هایتان استفاده می‌کند. تزریق چربی در مطلب انجام می‌شود.

چربی لازم برای تزریق، از شکم فرد (اطراف ناف) برداشته، خالص سازی می‌شود و سپس به لب زیباجو تزریق می گردد. برای عمل تزریق چربی به لب، حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان لازم است. بیمار در همان روز و پس از اتمام عمل می‌تواند کارهای روزمره خود را انجام دهد و به منزل برود. نتیجه تزریق و ماندگاری اثر آن ۶ سال یا حتی بیشتر باقی می ماند.

تزریق چربی به دست

تزریق چربی زیر پوست دست باعث می شود تا دست های فرد شاداب تر و جوان تر گردد. با افزایش سن پوست دست چروک شده و شادابی خود را از دست می دهد. برای انجام تزریق چربی به پشت دست، دکتر تزریق چند برش کوچک در پشت دست ایجاد کرده و به آرامی فضایی زیر پوست برای تزریق آماده می کند. سپس چربی هایی که آماده سازی شده اند را تزریق می کند و به آرامی و با مهارت خاص ماساژ می دهد تا شکل یکدست و یکسانی پیدا کنند و جاهای خالی، بین استخوان ها و رگ ها یکدست شود.

تزریق چربی به دستتزریق چربی به سینه

برای افزایش حجم سینه ها، متقارن سازی و درمان بافت های آسیب دیده ناشی از پرتو درمانی از تزریق چربی به سینه استفاده می شود. افزایش سایز سینه ها از طریق تزریق چربی طرفدار زیادی دارد . از این روش می توان نامتقارن بودن سینه ها را نیز برطرف کرد. مقدار چربی برای تزریق به سینه ها از نواحی دیگر بدن متفاوت است. در ابتدا دکتر تزریق بررسی لازم را انجام می دهد تا تشخیص دهد که با توجه به اندام فرد چه مقدار افزایش سایز، متناسب است و چند سی سی چربی باید تزریق گردد. برای افرادی که مقدار چربی کافی در بدن ندارند، این روش توصیه نمی شود.

تزریق چربی به باسن

برای افزایش حجم و خوش فرم کردن باسن می توان از تزریق چربی استفاده کرد. البته ممکن است این تزریق در چند مرحله انجام گیرد و نیاز داشته باشد بعد از مدتی ترمیم شود. با انجام جلسات ترمیم و اصلاح، حدود 60% از چربی تزریق شده در دراز مدت باقی می ماند. البته مهم ترین نکته این است که تزریق باید توسط پزشک با تجربه و ماهر انجام شود زیرا تزریق نادرست و غیر حرفه ای باعث گلوله گلوله شدن چربی خواهد شد.

تزریق چربی به بازو

یکی از نواحی که بیشتر مردها دوست دارند استفاده کنند، تزریق چربی به بازوهاست. تزریق چربی به عضله های دوسر و سه سر می تواند به حجیم تر شدن و شکل دهی عضلانی این قسمت کمک کند.

تزریق چربی به ساق پا

خیلی از افراد پاهای استخوانی و لاغر دارند که ممکن است بصورت ژنتیکی و مادرزادی باشد، با تزریق چربی می توان به پر شدن پاها و زیبا تر شدن و خوش اندام شدن کمک کند. تناسب اندام در همه قسمت های بدن به زیبایی منجر می شود.

تزریق چربی به صورت لاغر

افرادی که صورت لاغر دارند، می توانند با تزریق چربی صورتی جذاب تر داشته باشند. با تزریق چربی به صورت، گونه و خط خنده می توان زیبایی خاصی به چهره فرد بخشید. این کار باعث افزایش حجم در نواحی توخالی یا چروکیده مانند ناحیه زیر چشم، ظاهر آن را جوان‌تر و شاداب‌تر می‌کند.

چطور برای تزریق چربی آماده شویم؟

اگر دوست دارید از خدمات تزریق چربی استفاده کنید، باید یک سری نکات را قبل از تزریق رعایت کنید تا هم ماندگاری اثر آن بیشتر شود و هم نتیجه بهتری بگیرید. قبل از تزریق این نکات را رعایت کنید:

 • داوهای ضد انعقاد خون را از یک هفته قبل از تزریق مصرف نکنید.
 • از یک هفته قبل از تزریق سیگار و قلیان نکشید.
 • آزمایشات لازم که پزشک تجویز کرده را انجام دهید.
 • از یک هفته قبل مشروبات الکلی مصرف نکنید.
 •  

مراقبت های پس از تزریق چربی باید انجام شود

پس از تزریق چربی، مهم است که زمان کافی برای بدن در نظر گرفته شود تا از فرآیند تزریق بهبود یابد و چربی با محیط جدید خود سازگار شود. این بدان معنی است که بیماران باید مراقبت های ویژه ای را برای پیروی از دستورالعمل های بعد از عمل که توسط متخصص پوست به آنها ارائه می شود، انجام دهند. این دستورالعمل ها به اطمینان از بهترین نتیجه ممکن پس از تزریق چربی کمک می کند و باید به دقت دنبال شود.

 

بعد از تزریق چه اتفاقی می افتد؟

بلافاصله پس از تزریق چربی، بیماران باید انتظار داشته باشند که مقداری تورم، حساسیت و کبودی موقت در محل های تزریق را تجربه کنند. علاوه بر این، هر محل جراحی مرتبط نیز متورم خواهد شد. برای 24 تا 48 ساعت اول پس از درمان، بیماران باید از کمپرس سرد روی محل های تزریق استفاده کنند تا تورم، التهاب و درد کاهش یابد. در طول این مدت، بیماران باید از فعالیت هایی که جریان خون را در نواحی تحت درمان افزایش می دهد، مانند دوش آب گرم و فعالیت های شدید، خودداری کنند.

 

نقش تغذیه پس از تزریق چربی

درک نقش تغذیه پس از انجام یک روش تزریق چربی بسیار مهم است. هم برای بهبودی بیمار و هم برای نتایج کلی زیبایی شناختی آنها سود زیادی دارد. خوردن غذاهای مناسب، در زمان مناسب، یکی از عناصر کلیدی برای یک تزریق چربی موفق است. با پیروی از یک برنامه غذایی متناسب با جراحی تزریق چربی، بیمار می تواند مطمئن باشد که مقادیر لازم مواد مغذی و انرژی را برای کمک به بدن خود در بهبودی مصرف می کند.

 

فرآیند بهبود بعد از تزریق

درمان تزریق چربی فرآیندی است که نیاز به یک سری تغییرات در سبک زندگی دارد و تغذیه یکی از مهم ترین جنبه های این تغییر است. برخی از دستورالعمل‌های کلی که باید هنگام انجام فرآیند بهبودی تزریق چربی دنبال کنید، اطمینان از هیدراته نگه داشتن بدن و دریافت کافی مواد مغذی و مواد معدنی ضروری است. وعده های غذایی سالم و متعادل باید به طور منظم مصرف شود و مقدار زیادی میوه و سبزیجات غنی از ویتامین مصرف شود. علاوه بر این، بیمار باید به کیفیت آن توجه کند

شما نیاز به مصرف کالری بالایی دارید تا سلوهای چربی جدید را با تولید کافی خون، تأمین کنید. خوراکی هایی با ارزش غذایی بالا بخورید از جمله غذاهایی که دارای چربی سالم هستند مانند، سالمون، آواکادو، گردو و روغن زیتون بسیار در این زمینه مناسب هستند.

 

ماندگاری چربی تزریق شده چقدر است؟

طول عمر تزریق چربی به عوامل مختلفی از جمله متابولیسم بدن، سلامت، سبک زندگی و سن بستگی دارد. به طور کلی، نتایج یک تزریق چربی می تواند بین یک تا پنج سال باقی بماند.

طول عمر تزریق چربی را می توان با فعال ماندن و داشتن یک رژیم غذایی متعادل بهبود بخشید. این عادات سالم جریان خون را افزایش می دهد، که می تواند به سلول های چربی تزریق شده کمک کند تا با موفقیت بیشتری در بدن جذب شوند. بعلاوه، برخی از نواحی بدن تمایل دارند چربی را بهتر از سایرین نگه دارند و طول عمر تزریق چربی را افزایش می دهند.

 

آیا در تزریق چربی عوارض جانبی وجود دارد؟

تزریق چربی به طور کلی یک روش ایمن و قابل تحمل است، اما مانند هر روش پزشکی، همیشه خطر عوارض جانبی وجود دارد. وقتی صحبت از تزریق چربی به میان می آید، چند خطر و عوارض بالقوه وجود دارد. خطر عوارض با حجم چربی تزریق شده افزایش می یابد. چربی بیش از حد در یک ناحیه از بدن می تواند منجر به تورم، درد و ناراحتی شود. همچنین، تزریق چربی می‌تواند باعث ایجاد توده یا ناهمواری در پوست شود که ممکن است نیاز به درمان‌های اضافی برای اصلاح داشته باشد. در موارد نادر، تزریق چربی می تواند باعث عفونت یا آسیب بافتی شود.

یکی دیگر از اثرات نامطلوب تزریق چربی، پتانسیل جذب مجدد سلول های چربی تزریق شده توسط بدن در طول زمان است. این بدان معنی است که نتایج مورد نظر ممکن است طولانی مدت نباشد و برخی از بیماران برای حفظ نتیجه مطلوب نیاز به درمان های نگهدارنده داشته باشند.

 

فواید تزریق چربی چیست؟

یکی از مزایای بزرگ تزریق چربی این است که یک راه حل طبیعی و طولانی مدت برای جوانسازی صورت ارائه می کند. برخلاف پرکننده‌های موقت پوست مثل ژل، تزریق چربی از سلول‌های چربی خود استفاده می‌کند که به آنها طول عمر طبیعی می‌دهد. تزریق چربی همچنین می تواند برای درمان بیش از یک ناحیه مورد استفاده قرار گیرد و به شما این امکان را می دهد که به نتیجه جامع تری نسبت به پرکننده های پوستی دست یابید. علاوه بر این، خطر واکنش آلرژیک حداقل است زیرا تزریق چربی از چربی بدن شما استفاده می کند.

 

چه کسانی کاندیدای خوب برای تزریق چربی هستند؟

تزریق چربی یک انتخاب عالی برای افرادی است که به دنبال جوانسازی صورت طبیعی هستند. کاندیدای ایده آل برای تزریق چربی باید به طور کلی از سلامت خوبی برخوردار باشند و انتظارات واقع بینانه ای از نتایج این روش داشته باشند. افراد سالمی که دارای چین و چروک، افتادگی پوست یا پوکی هستند بیشترین سود را از تزریق چربی خواهند برد. کسانی که کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی نیستند عبارتند از کسانی که دارای اختلالات خودایمنی، عفونت فعال یا بیماری پوستی فعال هستند.

 

هزینه تزریق چربی

هزینه های تزریق چربی بستگی به عوامل زیادی مثل مقدار چربی تزریق شده، محل تزریق، پزشک تزریق کننده و غیره دارد. البته می توان گفت نسبت به سایر روش های زیبایی کمی گرانتر است اما با توجه به نتیجه آن ارزش استفاده دارد.