کاربردهای تزریق چربی

تزریق چربی از روش‌های پرطرفدار زیبایی است که باعث از بین رفتن چین و چروک صورت می‌شود، پوست را صاف و یکدست می‌کند. این روش در برجسته کردن اندام‌های بدن هم تاثیر دارد.

تزریق چربی کاربرد های مهم دیگری مثل؛ رفع چین و چروک های عمیق در صورت، حجم دهی لب ها، گونه و کانتورینگ صورت نیز دارد. پرکردن صورت به خصوص افرادی که صورت لاغر دارند، از دیگر کارکردهای چربی است.

اگر می‌خواهید به طور کامل با کاربردهای تزریق چربی آشنا شوید و درباره عوارض و هزینه انجام آن اطلاعات کسب کنید، با این مقاله از دکتر جیحانی همراه باشید و آن را تا آخر بخوانید.

تزریق چربی چیست؟

تزریق یا انتقال چربی شیوه‌ای از جراحی‌های زیبایی است که در آن پزشک چربی اضافی شکم، غبغب، ران یا قسمت‌های دیگر بدن را تخلیه می‌کند و به قسمت دیگری از بدن فرد متقاضی تزریق می‌کند. به طور مثال ممکن است فردی غبغب برجسته داشته باشد و بخواهد با جراحی چربی آن را تخلیه کند. پزشک می‌تواند چربی تخلیه شده را برای از بین بردن چین و چروک‌های صورت استفاده کند.

با توجه به اینکه چربی تزریق شده از بدن خود فرد است، احتمال اینکه با بدن سازگار شود زیاد است و مشکلی را برای فرد ایجاد نمی‌‌کند.

مهم‌ترین کاربردهای تزریق چربی عبارتند از:

 • تزریق چربی به صورت
 • تزریق چربی به لب
 • تزریق چربی به سینه
 • تزریق چربی به باسن
 • تزریق چربی به دست
 • تزریق چربی به بازو
 • تزریق چربی به ساق پا

اما در ادامه در مورد هر کدام از این کاربردها توضیحات بیشتری می دهیم تا با روش آن آشنا شوید. با ما همراه باشید.

تزریق چربی به صورت

پرطرفدارترین شیوه انتقال چربی برای جوانسازی پوست صورت است. بالا رفتن سن به طور طبیعی کلاژن‌سازی پوست را کاهش می‌دهد و موجب ایجاد چین و چروک روی آن می‌شود. اما تزریق کردن چربی باعث می‌شود چروک‌ها صاف شوند و چهره فرد جوان‌تر به نظر بیاید.

تزریق چربی به صورت

همچنین با استفاده از این روش جای جوش و زخم روی پوست هم از بین می‌رود و محو می‌شود.

تزریق چربی به لب

متقاضیان روش‌های زیبایی می‌توانند با استفاده از تکنیک زیبایی تزریق کردن چربی، لب‌ها خود را برجسته کنند. این روش دوام به نسبت خوبی دارد و بلافاصله پس از تزریق، نتیجه را می توان دید. ماندگاری چربی تزریق شده به لب، بستگی به میزان چربی، ژنتیک فرد، سبک زندگی و مهارت پزشک که تزریق را انجام می دهد، دارد.

انتقال چربی به سینه

خانم‌هایی که سینه کوچکی دارند و تمایل دارند با یکی از روش‌های زیبایی، سایز سینه را بزرگ‌تر کنند، بدون اینکه درگیر عوارض جانبی شوند، می‌توانند با استفاده ار تزریق چربی این کار را انجام دهند. این روش برای کسانی که سینه‌های نامتقارن دارند یا کسانی که به دلیل پرتودرمانی، بافت‌های آسیب دیده دارند نیز مناسب است.

تزریق کردن چربی به باسن

یکی از شیوه‌های رسیدن به تناسب اندام، جراحی‌های زیبایی است. با تزریق کردن چربی به باسن می‌توان در خوش‌فرم شدن و برجسته شدن آن تاثیر گذاشت. با اینکه این شیوه تاثیر طولانی مدت ندارد، اما طی سال‌های گذشته توانسته رضایت بسیاری از افراد را به خود جلب کند.

ادامه مطلب  تزریق ژل به لب بهتر است یا تزریق چربی؟

تزریق کردن چربی به پوست دست

بالارفتن سن علاوه بر اینکه پوست صورت را چروک و پیر می‌کند، پوست دست را هم چروک می‌کند. کسانی که می‌خواهند پوست صاف داشته باشند با استفاده از تزریق کردن چربی می‌توانند چین و چروک پوست دست را از بین ببرند.

تزریق کردن چربی به بازو

این روزها دیگر لازم نیست نگران لاغر بودن برخی از اندام‌های بدن خود باشید. زیرا می‌توانید با تزریق کردن چربی، هر قسمت از بدن را که بخواهید برجسته و حجیم کنید. تزریق کردن چربی به بازو هم یکی دیگر از شیوه‌های جراحی زیبایی است که با استقبال زیادی مواجه شده است.

تزریق کردن چربی به ساق پا

ساق پا یکی دیگر از اهداف انتقال چربی است که می‌توان بدون خطر یا عارضه خاص آن را انجام داد. برای بهیود و افزایش حجم پا های لاغر، چربی به زیر پوست ناحیه ساق پا تزریق می گردد و حجم آن افزایش پیدا می کند و چین و چروک ها نیز برطرف می گردد.

شیوه تزریق کردن چربی چگونه است؟

انتقال چربی روش پیچیده و مشکلی نیست، بلکه یک پزشک ماهر و باتجربه می‌تواند به سادگی آن را در چهار مرحله انجام دهد. مراحل این اقدام زیبایی شامل موارد زیر است:

 • مرحله اول: آماده کردن بیمار، بی حسی یا بیهوشی
 • مرحله دوم: استخراج چربی از بدن
 • مرحله سوم: آماده سازی چربی (چربی خارج شدن از بدن را در دستگاه مخصوص برای خالص سازی)
 • مرحله چهارم: تزریق
مراحل تزریق چربی - اینفوگرافی

در ادامه هر کدام از این مراحل را توضیح می دهیم تا وقتی خواستید تزریق چربی انجام دهید، با مراحل ان آشنا باشید و با دید باز روش زیبایی خود را انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

مرحله اول: آماده کردن بیمار

برای تزریق چربی، ابتدا باید چربی را از سایر قسمت های بدن مانند شکم یا پشت ران استخراج کنند که این مرحله با درد همراه است. برای پیشگیری و راحتی بیمار از بیهوشی موضعی و یا بی حسی استفاده می کنند.

مرحله دوم: استخراج چربی

  اولین مرحله برای انجام جراحی‌های زیبایی، برداشتن چربی است. پزشک باید محلی را برای استخراج انتخاب کند که چربی انباشته‌ای به میزان کافی داشته باشد. سپس محل را بی‌حس کند و میزان مورد نیاز چربی را تخلیه نماید. با توجه به اینکه در بدن همه افراد چربی اضافی در شکم، باسن و ران ذخیره می‌شود، پزشک برای تخلیه چربی این نواحی را انتخاب می‌کند.

مرحله سوم: آماده کردن چربی

برای تزریق  چربی که از بدن فرد تخلیه می‌شود، به طور مستقیم در عضو هدف تزریق نمی‌شود. بلکه لازم است چربی با استفاده از دستگاه سانتریفیوژ خالص شود و سلول‌های مرده آن جدا شوند.

مرحله چهارم: تزریق کردن چربی

در آخرین مرحله پزشک منطقه مورد نظر را بی‌حس و استریل می‌کند و تزریق را انجام می‌دهد. دقت داشته باشید که این روش، جزو عمل‌های زیبایی سرپایی است و نیازی به بیهوشی ندارد.

مدت زمان مورد نیاز برای انجام تزریق چربی چقدر است؟

با توجه به توضیحاتی که درباره روش انجام تزریق ارائه کردیم مشخص می‌شود، جلسه تزریق خیلی طولانی نیست و به سادگی انجام می‌شود. مگر اینکه بعد از جذب چربی، فرد از نتیجه تزریق ناراضی باشد و تمایل داشته باشد مجددا تزریق را تکرار کند تا اثرات آن با وضوح بیشتری مشخص شود.

عوارض تزریق چربی چیست؟

وقتی صحبت از روش‌های زیبایی می‌شود، بسیاری از افراد درباره عوارض آن اظهار نگرانی می‌کنند. اما بهتر است بدانید این روش عارضه جانبی خطرناکی ندارد و بی‌خطر است. بهتر است متقاضیان تزریق کردن چربی اطلاع داشته باشند فقط با عوارض طبیعی مانند درد و تورم مختصر مواجه هستند و مشکل دیگری برای آن‌ها پیش نمی‌آید.

اما در صورتی که تا چند روز بعد از تزریق تورم از بین نرود یا اینکه محل تزریق کبود شود یا خارش داشته باشد، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند.

ادامه مطلب  علت سفت شدن و گلوله شدن چربی تزریق شده

مراقبت‌های قبل از تزریق چربی به بدن

اثربخشی و ماندگاری تزریق کردن چربی به مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق بستگی دارد. پزشک در جلسه مشاوره‌ای که قبل از تزریق با متقاضی دارد، درباره تمام مراقبت‌ها و تاثیر آن‌ها در اثربخشی روش توضیح می‌دهد. همچنین به تمام سوالات فرد پاسخ می‌دهد و ابهامات او را برطرف می‌کند.

مراقبت‌هایی که فرد متقاضی باید قبل از تزریق انجام دهد شامل موارد زیر است.

 • قطع کردن داروهای رقیق کننده خون

داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین یا داورهای غیر استروئیدی مانند ژلوفن باید دو هفته قبل از تزریق قطع شوند تا مشکلی برای فرد ایجاد نشود.

 • عدم استفاده از مشروبات الکلی و دخانیات

یکی دیگر از موارد بااهمیتی که پیش از تزریق باید به آن توجه شود، سیگار نکشیدن و عدم استفاده از مشروبات الکلی است. زیرا دخانیات و مشروبات الکلی حاوی ترکیباتی است که خونرسانی را مختل می‌کنند و مشکلات متعددی را برای فرد ایجاد می‌کنند.

 • استفاده از داروهای تجویزی پزشک

در صورتی که پزشک به بیمار توصیه کند قبل از تزریق آنتی‌بیوتیک مصرف کند، باید این توصیه را جدی بگیرد و کوتاهی نکند تا درگیر مشکل خاصی نشود.

 • رسیدن به وزن مطلوب قبل از تزریق

یکی از نکات بااهمیتی که در استفاده از روش تزریق کردن چربی باید به آن توجه کنیم، رسیدن به وزن مطلوب قبل از تزریق است. افرادی که قصد کاهش وزن دارند، باید به این نکته دقت کنند که فعالیت ورزشی یا بالابردن متابولیسم پایه بدن بر چربی‌های تزریق شده هم تاثیر دارد و آن‌ها را هم آب می‌کند. بنابراین کسی که از این روش استفاده کرده، نمی‌تواند فعالیت ورزشی سنگین داشته باشد یا رژیم‌های غذایی سخت بگیرد، فرد باید قبل از تزریق به وزن ایده‌آل برسد.

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی

به منظور جلوگیری از ایجاد عوارض خطرناک و بالابردن ماندگاری تزریق چربی لازم است فردی که تزریق انجام داده مراقبت‌های زیر را جدی بگیرد.  

 • استراحت کردن

با اینکه برای تزریق نیازی به بیهوشی وجود ندارد، اما لازم است فرد تا چند روز بعد از تزریق استراحت کند و فعالیت سخت و سنگینی انجام ندهد. بنابراین بهتر است قبل از انجام تزریق به فکر این باشید که چند روز کار کردن و ورزش کردن را تعطیل کنید و استراحت کنید.

 • مراعات کردن نحوه خوابیدن

یکی از نکات مهمی که بر ماندگاری تزریق تاثیر می‌گذارد، نحوه خوابیدن است. فرد بعد از تزریق باید طوری بخوابد که فشاری به محل تزریق وارد نشود، همچنین در صورتی که محل تزریق صورت باشد، باید سر بالاتر از بدن قرار بگیرد.

 • ممانعت از فشار دادن محل تزریق

همان‌طور که ایجاد فشار روی محل تزریق باعث کاهش ماندگاری آن می‌شود، فشار دادن پوست یا ماهیچه‌های اطراف هم می‌تواند مشکل‌ساز باشد. زیرا هرگونه فشار به چربی تزریق شده باعث جابه‌جا شدن آن می‌شود.

 • ممانعت از حضور در محل‌های گرم 

چربی تزریق شده به بدن در اثر گرما از بین می‌رود. به همین دلیل کسانی که چربی تزریق کرده‌اند نباید به محیط‌های گرم مانند سونا و جکوزی بروند یا دوش آب گرم بگیرند.

 • نوشیدن آب زیاد

بالارفتن متابولیسم پایه بدن موجب تجزیه چربی‌ها می‌شود و اثر روش تزریقی را از بین می‌برد. بنابراین بهتر است با نوشیدن آب زیاد مانع ایجاد گرسنگی کاذب و از بین رفتن چربی‌ها شوید. 

ماندگاری تزریق چربی به چه عواملی بستگی دارد؟

روش تزریق چربی جزو روش‌های دائمی نیست که اثربخشی طولانی و ماندگار داشته باشند. این روش به طور موقتی پوست را صاف می‌کند و چین و چروک آن را از بین می‌برد یا اینکه قسمت‌های مورد نظر مانند لب، باسن، ران یا بازو را حجیم‌تر می‌کند.

 • مهارت پزشک

با اینکه این روش موقتی است، اما اثربخشی آن تحت تاثیر عوامل مختلفی است. به طور مثال یکی از عوامل مهمی که ماندگاری تزریق کردن چربی به پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد تخصص و مهارت پزشک است.

ادامه مطلب  تزریق چربی به صورت

پزشک حرفه‌ای که در کار خود مهارت دارد، به خوبی می‌داند چه میزان چربی باید تزریق کند و تزریق را به شکل درستی انجام می‌دهد.

 • میزان تزریق چربی

میزان تزریق کردن چربی هم در ماندگاری آن اهمیت دارد. میزان چربی تزریق شده باشد باید به اندازه‌ای باشد که نتیجه مطلوب حاصل شود. زیرا بخشی از چربی تزریق شده، با ورود به بدن می‌میرد و از بین می‌رود و فقط مقداری از آن موجب رسیدن به نتیجه مطلوب می‌شود.

بنابراین در صورتی که پزشک توانایی کافی برای تشخیص میزان مورد نیاز چربی داشته باشد، نیازی نیست تزریق در جلسات بعدی تکرار شود.

 • انتخاب کلینیک معتبر

در نهایت باید به این نکته توجه کنید که کلینیک یا مطبی را برای تزریق و انجام روش زیبایی انتخاب کنید که مجهز و تمیز باشد و مشکلی از لحاظ سلامتی برای شما ایجاد نکند. در صورتی که نسبت به این ویژگی بی‌توجهی کنید و در مکان نامعتبر و توسط پزشک غیر حرفه‌ای خدمات تزریق را دریافت کنید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که روش مورد نظر اثربخشی مطلوب داشته باشد.

 • دفعات تزریق

یکی دیگر از عوامل بااهمیت و تاثیرگذار در تزریق کردن چربی به قسمت‌های مختلف بدن، دفعات تزریق است. قطعا اثربخشی تزریق وقتی به دفعات تکرار می‌شود بیشتر از زمانی است که فرد برای اولین بار تزریق انجام داده است.

 • نوع رژیم غذایی فرد

کسانی که بعد از تزریق، رژیم درمانی مناسب و متعادلی دارند، می‌توانند انتظار اثربخشی بیشتری از آن داشته باشند. استفاده از میوه و سبزیجات تازه، چربی‌های سالم و نوشیدن آب زیاد بعد از تزریق اهمیت زیادی دارد و باعث می‌شود مدت زمان باقی ماندن چربی زیر پوست بیشتر شود.

مزیت استفاده از روش تزریق چربی چیست؟

این روزها روش‌های مختلفی برای جوانسازی پوست و حجیم کردن اندام‌ها استفاده می‌شود. اما بهتر است بدانید دلیل استقبال از تزریق کردن چربی این است که مزایای متعددی دارد. همان‌طور که پیش از این هم تاکید کردیم، برای این روش از چربی بدن خود فرد استفاده می‌شود، در نتیجه احتمال ایجاد عارضه و ناسازگاری با بدن وجود ندارد و این روش امن و بی‌خطر است.

از طرف دیگر طول دوران نقاهت این روش کوتاه است و نیازی نیست فرد زمان طولانی برای بهبودی صبر کند.

هزینه تزریق چربی چقدر است؟

یکی از موارد بااهمیتی که برای بهره‌مندی از جلسات تزریق باید از آن اطلاع داشته باشید، هزینه انجام روش است. واقعیت این است که نمی‌توانیم هزینه ثابت و مشخصی برای تزریق کردن چربی به شما ارائه کنیم. زیرا عوامل مختلفی هزینه تزریق را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

مواردی مانند میزان چربی تزریق شده، تخصص و مهارت پزشک، زمانی که پزشک برای تزریق صرف می‌کند و تعداد دفعات انجام آن میزان هزینه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. یکی دیگر از عوامل موثر در هزینه، سطح کلینیکی است که تزریق در آن انجام می‌شود. قطعا کلینیک‌هایی که مجهز و پیشرفته باشند، هزینه بیشتری بابت تزریق دریافت می‌کنند.

نکات تکمیلی در کاربردهای تزریق چربی

تزریق چربی از روش‌های نوین اما پرطرفدار زیبایی است که باعث صاف شدن پوست و برجسته شدن اندام‌های مختلف بدن می‌شود. در این مطلب سعی کردیم شما را با کاربردهای مختلف این روش آشنا کنیم، همچنین اطلاعات کاملی درباره عوارض روش و مراقبت‌هایی که قبل و بعد از تزریق باید انجام دهید در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم این راهنما دربرگیرنده اطلاعات مورد نیاز شما باشد.

مهم ترین نکته در تزریق چربی، انتخاب پزشک و کلینیک زیبایی یا مطب تزریق چربی است. زیرا در صورت تزریق توسط افراد بی تجربه یا غیر متخصص ممکن است زیبایی شما به خطر بیفتد. برای تزریق چربی در بندر عباس به مطب دکتر جیحانی مراجعه نمایید. برای رزرو نوبت فرن مشاوره را تکمیل کنید.

دکترمحمدرضا جیحانیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکترمحمدرضا جیحانی

دکترمحمدرضاجیحانی؛ از سال1395 بصورت تخصصی کارهای زیبایی را شروع کرد و در سال 1397 مدیریت کلینیک زیبایی پرمون در بندرعباس رابه عهده گرفت و در سال 1400 کلینیک پوست، مو، زیبایی رونیکا تهران را تاسیس کرد. دکتر محمد رضا جیحانی با تجربه و تخصص در زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *