ماندگاری تزریق چربی

یکی از مهم‌ترین معیارهای زیبایی، داشتن پوست صاف و بدون چین و چروک است. اما بالا رفتن سن به طور طبیعی موجب ایجاد چین و چروک روی پوست صورت و بدن می‌شود. با تزریق چربی، می‌توان این نشانه پیری را کمرنگ کرد و پوست را جوان و شاداب نمود. اما سوال بااهمیت این است که:

ماندگاری تزریق چربی چقدر است؟

و تا چه مدت می‌توان از اثرات آن در جوانسازی پوست استفاده کرد؟

اگر می‌خواهید پاسخ این سوال را بدانید و اطلاعات کامل و دقیقی درباره طول دوره اثربخشی تزریق چربی به دست بیاورید، در این بلاگ پست با دکتر محمدرضا جیحانی همراه باشید و این مطلب را تا آخر بخوانید.

مشاوره، رزرو نوبت

تزریق چربی چیست و در کدام نواحی از بدن انجام می‌شود؟

پیش از آنکه به بررسی ماندگاری تزریق چربی بپردازیم، بهتر است تعریف دقیقی از این روش در اختیار داشته باشیم و بدانیم چه کاربردهایی دارد. تزریق چربی روشی پرطرفدار است که در آن چربی اضافی بخشی از بدن برداشته می‌شود و به قسمت دیگری تزریق می‌شود.

با این کار پوست به لحاظ ظاهری بهبود پیدا می‌کند و دیگری اثری از چین و چروک یا جای زخم روی آن مشاهده نمی‌شود و صاف می‌شود. با توجه به اینکه چربی از بدن گرفته می‌شود، سازگاری آن با بدن فرد بالاست  و می‌تواند در قسمت‌های مختلف بدن مورد استفاده قرار بگیرد.

به طور مثال کسانی که صورت پر چین و چروکی دارند و ظاهر چهره آن‌ها پیر است می‌توانند با تزریق ژل چهره خود را جوان کنند. همچنین با استفاده از تزریق ژل می‌توان صورت را تپل‌تر کرد یا اینکه لب‌ها را خوش‌فرم‌تر نمود.

تزریق چربی

تزریق چربی در بزرگ کردن و برجسته کردن اندام‌های بدن هم تاثیرگذار است. به طور مثال می‌توان سینه‌ها، ران یا باسن را با تزریق چربی برجسته و بزرگ کرد.

عوامل موثر در ماندگاری اثر چربی چیست؟

بافت سلول‌هایی که چربی به آن‌ها تزریق شده به مرور شکل طبیعی به خود می‌گیرد و با بدن فرد سازگار می‌شود. ماندگاری تزریق چربی تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد. این عوامل شامل موارد زیر است.

1. تخصص و مهارت پزشک

یکی از عوامل مهمی که میزان ماندگاری تزریق چربی به صورت و اندام‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تخصص و مهارت پزشک است. با اینکه مراحل تزریق چربی در تمام قسمت‌های بدن به یک شیوه انجام می‌شود و مراحل یکسانی دارد، اما لازم است تکنیک‌های که برای تزریق چربی اهمیت دارد، مورد توجه قرار بگیرد.

همچنین نحوه تخلیه چربی از بدن مهم است و باید با دقت انجام شود. بنابراین انتخاب پزشک برای تزریق چربی اهمیت زیادی دارد و برای اینکه بتوانیم ماندگاری تزریق چربی را افزایش بدهیم باید پزشک ماهری را انتخاب کنیم که توانایی کافی برای تزریق صحیح را داشته باشد و بتواند بدون خطا کار خود را انجام دهد.

ادامه مطلب  تزریق چربی به دست

به طور مثال یکی از نکاتی که پزشک برای تزریق چربی باید به آن توجه کند، تصفیه چربی است. پزشکانی که تصفیه چربی را انجام می‌دهند و سپس اقدام به تزریق می‌کنند، با این اقدام ماندگاری روش را افزایش می‌دهند. همچنین برای اطمینان خاطر می‌توانید در جلسه مشاوره پیش از تزریق از پزشک بخواهید نمونه‌ کارهای قبلی را به شما نشان دهد و به سوالات شما پاسخ دهد.

2. رعایت مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق چربی 

تمام روش‌های زیبایی و درمانی نیاز به مراقبت دارند تا اثربخشی مطلوب داشته باشند و برای مدتی طولانی ماندگار شوند. بنابراین یکی دیگر از عوامل بااهمیتی که ماندگاری تزریق چربی را تحت تاثیر قرار می‌دهد مراقبت‌هایی است که قبل و بعد از تزریق باید انجام دهید.

پزشک در جلسه مشاوره پیش از تزریق باید درباره مراقبت‌های ضروری قبل و بعد از تزریق به بیمار توضیحات لازم را ارائه کند و متقاضی انجام روش باید تمام مراقبت‌ها را به درستی و با دقت انجام دهد تا بتواند ماندگاری تزریق چربی را افزایش دهد.

مراقبت‌های پیش از تزریق چربی شامل چه مواردی است؟

تزریق چربی روشی ایمن و بدون عارضه‌ای است که بدون نیاز به بیهوشی عمومی انجام می‌شود. اما به این معنی نیست که شما بی‌نیاز از انجام مراقبت هستید. مراقبت‌های قبل از تزریق که ماندگاری تزریق چربی را افزایش می‌دهد، شامل موارد زیر است.  

  • کاهش وزن

لازم نیست همه متقاضیان تزریق چربی کاهش وزن داشته باشند. اما کسانی که اضافه وزن دارند و قصد دارند رژیم بگیرند باید به این نکته توجه کنند که چربی تزریق شده با افزایش متابولیسم بدن و تحرک روزانه جذب می‌شود و ماندگاری کمی دارد. بنابراین کسانی که قصد کاهش وزن دارند، قبل از تزریق چربی باید این کار را انجام دهند و به وزن ایده‌آل برسند تا بتوانند ماندگاری تزریق چربی را افزایش دهند.

  • قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون

داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین موجب کاهش اثربخشی تزریق چربی می‌شوند و طول مدت زمان ماندگاری آن را کاهش می‌دهد. همچنین می‌تواند موجب بروز اختلالاتی در خونرسانی بدن شود و مشکلاتی را ایجاد کند. بنابراین پزشک به متقاضیان توصیه می‌کند دو هفته قبل از تزریق مصرف داروهای رقیق کننده خون را قطع کنند.

همچنین استفاده از داروهای غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ژلوفن هم به دلیل افزایش احتمال خونریزی باید قبل از تزریق چربی قطع شوند.

  • قطع مصرف دخانیات و الکل

همان‌طور که داروهای رقیق کننده خون، خونرسانی در بدن را با اختلال مواجه می‌کنند، سیگار و قلیان کشیدن یا مصرف مشروبات الکلی هم می‌تواند روند طبیعی خونرسانی را مختل کند. با این حساب پیش از تزریق چربی باید مصرف آن‌ها قطع شود تا ماندگاری تزریق چربی بیشتر شود.

  • رعایت نحوه صحیح خوابیدن

یکی از مراقبت‌های ضروری که بعد از تزریق چربی در صورت باید به آن توجه کنید، نحوه خوابیدن است. بعد از تزریق چربی در لب یا صورت باید به مدت دو هفته سر را بالاتر از بدن قرار دهید تا محل تزریق متورم نشد و مشکلی را ایجاد نکند. ایجاد عوارضی که در اثر کوتاهی در انجام مراقبت‌های بعد از تزریق ایجاد شده باعث می‌شود بعد از مدتی اثر تزریق از بین برود و هزینه‌ای که بابت آن پرداخت کرده‌اید هدر رود.

ادامه مطلب  تزریق چربی و کاربردهای آن

همچنین در صورتی که تزریق چربی را برای اندام‌ها انجام داده‌اید باید بدانید که محل تزریق نباید تحت فشار باشد. یعنی هنگام خوابیدن نباید وزن خود را روی محل تزریق قرار دهید. به طور مثال اگر تزریق چربی را روی سینه انجام داده‌اید تا مدتی طاق باز بخوابید و فشاری به بدن خود وارد نکنید.

  • مصرف داروها

به خاطر داشته باشید، نسبت به مصرف داروهایی که پزشک تجویز کرده کوتاهی نکنید تا بتوانید از تزریق چربی به نتیجه مطلوب برسید.کسانی که سابقه مصرف داروهای ایزوترئونین مثل راکوتان دارند یا داروهای استروئیدی و سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن استفاده می‌کنند باید این موضوع را به پزشک اطلاع دهند.

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی

تزریق چربی یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین روش‌های جوانسازی است که با کمترین عارضه می‌تواند پوست را شاداب و جوان کند یا اندام‌های بدن را برجسته کند. اما رعایت کردن مراقبت‌های بعد از تزریق، عامل موثری است که اثربخشی تزریق چربی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اگر می‌خواهید ماندگاری تزریق چربی به صورت و بدن را افزایش دهید موارد زیر را رعایت کنید.

  • ماساژ ندادن محل تزریق

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که موجب افزایش اثربخشی و ماندگاری تزریق چربی به بدن می‌شود ماساژ ندادن محل تزریق است. زیرا با ماساژ دادن محل تزریق، چربی از قسمتی به قسمت دیگر حرکت می‌کند و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم. البته معمولا دلیل ماساژ دادن و دستکاری محل تزریق، خارش ناحیه تزریق است اما لازم است بدانید که نتیجه تزریق را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  • استراحت کردن

با اینکه تخلیه چربی و تزریق آن به قسمتی دیگر از بدن، یک روش سرپایی است و نیاز به استراحت طولانی یا بستری شدن ندارد، اما کسی که این روش را انجام داده نباید فعالیت سنگین انجام دهد. بعد از تزریق چربی باید به مدت دو روز استراحت کنید، ورزش نکنید و تا حد امکان در خانه بمانید. زیرا این مراقبت‌ها باعث می‌شود دوران نقاهت کوتاه‌تر شود و اثربخشی روش افزایش پیدا کند.

  • پرهیز ار رفتن به مکان‌های گرم

بعد از تزریق چربی، رفتن به استخر و سونا یا محیط‌های گرم دیگر ممنوع است و باعث می‌شود چربی تزریق شده از بین برود و اثر طولانی مدتی نداشته باشد. 

  • مراقبت از پوست

بعد از تزریق چربی لازم است مراقبت‌هایی از پوست انجام شود. به طور مثال پوست صورت و بدن در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد و استفاده از ضد آفتاب را جدید بگیریم. همچنین استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی و شوینده و صابون معطر به مدت دو هفته ممنوع است.

  • نوشیدن آب به میزان کافی

اگر می‌خواهید مدت زمان ماندگاری تزریق چربی به پوست را افزایش دهید، حتما بعد از جلسات تزریق به مقدار زیادی آب بنوشید.

زیرا نوشیدن آب به میزان کافی باعث می‌شود بدن هیداراته شود و متابولیسم آن حفظ شود. بنابراین میزان گرسنگی کاذب کاهش پیدا می‌کند. در صورتی که نسبت به این مورد بی‌توجه باشید و دچار گرسنگی شوید، بافت چربی تجزیه می‌شود و از بین می‌رود و ماندگاری تزریق چربی کمتر از حد معمول خواهد بود.

یکی دیگر از نکات تغذیه‌ای که برای افزایش دوام تزریق چربی باید به آن توجه کنید، محدود کردن مصرف نمک چند روز قبل از تزریق است. زیرا نمک باعث ایجاد تورم می‌شود و مشکلاتی را برای فرد ایجاد می‌کند.

ادامه مطلب  علت سفت شدن و گلوله شدن چربی تزریق شده

3. متابولیسم پایه بدن

ماندگاری تزریق چربی از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ ممکن است در برخی از افراد ماندگاری تزریق کمتر از معمول باشد در حالی‌که در برخی دیگر تزریق تا حدی ماندگارتر باشد. طول مدت زمان ماندگار بودن تزریق چربی

در افراد مختلف بستگی به شرایط بدنی و میزان متابولیسم پایه بدن آن‌ها دارد. کسانی که متابولیسم بالاتری دارند، سبک زندگی آن‌ها پرتحرک است و فعالیت زیادی می‌کنند یا مبتلا به بیماری‌هایی هستند که متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد نباید از تزریق چربی انتظار داشته باشند تا مدت طولانی دوام داشته باشد.

4· میزان چربی تزریق شده

تزریق چربی روش دائمی نیست که تا پایان عمر فرد ماندگار بماند. اما یکی از عواملی که مدت زمان اثربخش بودن آن را تعیین می‌کند، میزان تزریق چربی است. وقتی میزان تزریق چربی در قسمتی از بدن زیاد باشد مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا چربی از بین برود و پوست به حالت قبل برگردد.

پزشک با اطلاع از این نکته که تمام چربی تزریق شده به بدن زنده نمی‌ماند و نتیجه نهایی تزریق یک ماه بعد از تزریق مشخص می‌شود، باید میزان مناسبی از چربی را تزریق کند.

البته میزان تزریق چربی محدوده نرمال و طبیعی دارد و پزشک باید در محدود معقول و منطقی چربی تزریق کند.

5. استفاده از رژیم غذایی سالم و متعادل

   اگر می‌خواهید ماندگاری تزریق چربی را افزایش دهید باید سبک زندگی سالم و رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. مصرف میوه و سبزیجات تازه و استفاده از چربی‌های سالم به میزان مورد نیاز بدن باعث می‌شود سلول‌های چربی پایدار بمانند. زیرا سلول‌های چربی با خون در ارتباط هستند و اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را از خون می‌گیرند. بنابراین اگر خوراکی ناسالم مصرف کنید، نمی‌توانید از نتیجه درمان تزریق چربی برای مدت طولانی بهره‌مند شوید.

چه کسانی نمی‌توانند تزریق چربی انجام دهند؟

با اینکه تزریق چربی روشی بی‌خطر است و با انجام مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق می‌توان اثربخشی و ماندگاری آن را افزایش داد، اما همه افراد نمی‌توانند از تزریق ژل استفاده کنند. به طور مثال کسانی که مبتلا به HIV هستند یا کسانی که تحت شیمی درمانی هستند، همچنین مبتلایان به بیماری‌های خود ایمنی، افرادی که پرفشاری خون دارند یا بیماری قلبی عروقی و دیابت دارند، باید از انجام این روش پرهیز کنند.

در صورتی که این افراد از روش تزریق چربی برای جوانسازی و زیبایی پوست استفاده کنند، احتمال اینکه درگیر اسکارهای دائمی شوند یا از تزریق نتیجه ضعیفی بگیرند زیاد است.

نکات تکمیلی در ماندگاری چربی تزریق شده

تزریق چربی از روش‌های پرطرفدار جوانسازی پوست و برجسته کردن اندام‌های مختلف بدن است. با توجه به اینکه تاثیرات تزریق چربی در دو فرد یکسان نیست و با هم تفاوت دارد، در این مطلب سعی کردیم عواملی که ماندگاری تزریق چربی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث تفاوت نتیجه‌های آن در افراد مختلف می‌شود را بررسی کنیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید باشد و بتوانید با رعایت نکاتی که بیان کردیم ماندگاری تزریق چربی را افزایش دهید.   

دکترمحمدرضا جیحانیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکترمحمدرضا جیحانی

دکترمحمدرضاجیحانی؛ از سال1395 بصورت تخصصی کارهای زیبایی را شروع کرد و در سال 1397 مدیریت کلینیک زیبایی پرمون در بندرعباس رابه عهده گرفت و در سال 1400 کلینیک پوست، مو، زیبایی رونیکا تهران را تاسیس کرد. دکتر محمد رضا جیحانی با تجربه و تخصص در زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *