علت گلوله شدن چربی تزریق شده

یکی از پرطرفدارترین روش‌ها برای جوانسازی صورت تزریق چربی است که به از بین بردن چین و چروک‌ها کمک می‌کند. بعد از تزریق چربی ممکن است عوارض‌هایی مانند گلوله شدن آن زیر پوست به وجود بیاید این عارضه نگران کننده بوده و ممکن است در تصمیم گیری برای انجام این روش مردد شوید. عوامل مختلفی در گلوله شدن چربی‌ها بعد از تزریق تاثیر می‌گذارد،  به عبارت ساده‌تر این نوع عارضه خود به خود به وجود نمی‌آید اگر مراقبت‌های بعد از تزریق به خوبی انجام نشود به احتمال زیاد تجمع چربی در برخی نقاط پوست افزایش پیدا می‌کند. در این مقاله از وب سایت دکتر جیحانی با علت گلوله شدن چربی تزریق شده و راه‌های درمان گلوله‌های چربی تزریق شده آشنا می‌شویم.

مشاوره، رزرو نوبت
در این مقاله می خوانید: پنهان

منظور از تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی یکی از بهترین روش‌ها برای جوانسازی، از بین بردن چین وچروک، از بین بردن جای زخم و یا حجم بخشیدن به نقاط مختلف بدن مانند تزریق چربی به دست، تزریق چربی به صورت و … است، البته کاربردهای تزریق چربی به این موارد خلاصه نمی شود. برای انجام این کار باید سلول‌های چربی را از قسمت‌های مختلف بدن مانند شکم، پهلو و ران خارج کرد و بعد از انجام این کار خون و داروهای بی‌حسی را از چربی خارج می‌کنند در نهایت با استفاده از یک سرنگ بسیار ظریف چربی به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. 

کلینیک تخصصی و زیبایی رونیکا و پرمون با مدیریت و حضور دکتر محمدرضا جیحانی یکی از بهترین کلینیک‌ها در زمینه تزریق چربی در تهران وبندرعباس است. شما می‌توانید با یکی از روش‌های زیر با ما برای مشاوره رایگان و یا رزرو نوبت در ارتباط باشید تا از بهترین خدمات زیبایی و پوست و مو برخوردار شوید.

مشاوره با دکتر جیحانی

علت گلوله شدن چربی تزریق شده

دلیل اصلی گلوله شدن چربی تزریق شده عدم مهارت و کم تجربه بودن پزشک است اما بروز این عارضه تنها به این موارد ختم نمی‌شود و علت های دیگری نیز دارد. مهم ترین علل گلوله گلوله شدن چربی عبارتند از:

 • انتخاب ناحیه نامناسب برای استخراج چربی
 • سانتریفیوژ اشتباه
 • هماتوم
 • نفوذ مایعات به حفره‌های زیر پوست
 • دستکاری محل تزریق
 • تزریق بیش از حد
 • خوابیدن بر روی محل تزریق
 • تغییرات شدید دمایی
 • وارد شدن فشار به ناحیه تزریق شده

هر کدام از این علت ها را در ادامه بررسی می کنیم تا بیشتر آشنا شوید و زمانی که قصد تزریق چربی داشتید بتوانید راحت تر تصمیم بگیرید و از پیش آمدن مشکلات بعد از تزریق جلوگیری کنید. با ما همراه باشید.

1 -انتخاب ناحیه نامناسب برای استخراج چربی

استخراج چربی از ناحیه نامناسب به معنی عدم سلامت چربی‌ها است که پیامد اصلی آن گلوله شدن و تجمع این بافت بعد از تزریق است. یکی از مهم ترین نکات مهم در تزریق چربی، انتخاب ناحیه درست برای استخراج و برداشت چربی هاست.

نواحی برداشت چربی برای تزریق چربی به بدن

2 -سانتریفیوژ اشتباه

زمانی که چربی از بدن استخراج می‌شود به هیچ عنوان آماده تزریق نیست. استفاده از سانتریفیوژ از طریق دفع مواد زائد در آماده‌سازی چربی‌ها برای تزریق اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر پزشک در مرحله پاکسازی و تصفیه چربی‌ها بی‌ دقتی کند به سلول های چربی آسیب وارد می‌شود، این امر باعث شده تا چربی تزریق شده به صورت گلوله در بیاید.

مراحل تزریق چربی

3 -هماتوم

در تعریفی ساده هماتوم به معنی لخته شدن خون در زیر پوست است. در برخی از موارد ممکن است این عارضه پس از تزریق ایجاد شود علی رغم نادر بودن این پدیده برای درمان آن حدود یک سال زمان نیاز است، با این حال اغلب متخصصین برای درمان این عارضه صبر را مناسب نمی‌دانند و برای استخراج لخته خون روش جراحی را توصیه می‌کنند.

ادامه مطلب  تزریق چربی به دست

4 -نفوذ مایعات به حفره‌های زیر پوست

یک دلیل دیگر که می‌تواند در تجمع و گلوله شدن چربی موثر باشد، نفوذ آب یا مایعات به حفره‌های زیر پوست در حین تزریق است، این عارضه غالباً به دلیل عدم مهارت کافی جراح رخ می‌دهد.

5 -دستکاری محل تزریق

برخی از متقاضیان پس از تزریق چربی به دلیل اینکه حس عجیبی در پوست وجود دارد ممکن است به ناحیه تزریق شده دست بزنند. فراموش نکنید که چندین روز پس از عمل و تا زمانی که چربی کاملاً تثبیت نشود نباید فشاری به این نواحی وارد شود.

6 -تزریق بیش از حد

دلیل دیگر برای گلوله شدن چربی تزریق شده می تواند تزریق بیش از حد این ماده در یک جلسه باشد. با توجه به نیاز متقاضی اگر تزریق با حجم بالا تشخیص داده شد این فرایند باید در چندین جلسه با فاصله‌های مناسب انجام شود.

7 -خوابیدن بر روی محل تزریق

همانطور که گفتیم فشار به محل تزریق باعث می‌شود چربی‌های تزریق شده گلوله شوند پس تا زمان تثبیت کامل هرگز روی محل تزریق نخوابید. بهترین حالت خوابیدن بعد از تزریق چربی، خوابیدن به پشت است تا آسیبی به محل تزریق وارد نشود.

8 -تغییرات شدید دمایی

یکی دیگر از مواردی که ممکن است چربی‌های تزریق شده در زیر پوست گلوله شود قرار گرفتن در معرض تغییرات شدید دمایی است. بعد از تزریق توصیه می‌شود که به هیچ وجه در جاهای گرم مانند سونا حضور پیدا نکنید همچنین باید از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید خودداری کنید. 

انجام این کارها باعث می‌شود که چربی‌ها در زیر پوست استحکام خودشان را از دست بدهند در نتیجه زمانی که از این محیط خارج شده و در معرض باد کولر یا هوای آزاد قرار می‌گیرد چربی‌ها مجدد سفت شده و حالت خودشان را از دست می‌دهند.

9 -وارد شدن فشار به ناحیه تزریق شده

یکی از توصیه‌های بسیار مهمی که به افراد متقاضی در تزریق چربی می‌شود این است که به هیچ عنوان فشاری به ناحیه تزریق وارد نکنند. حتی در صورتی که احساس عدم تقارن یا خارش را در ناحیه تزریق دارید نباید این ناحیه را ماساژ بدهید و یا فشار به آن وارد کنید.

علاوه بر این اگر تزریق چربی را در صورت خود انجام داده‌اید باید در زمان خواب دو بالش زیر سرتان قرار دهید و سر را در ارتفاع بیشتری نسبت به بدن نگه دارید. بنابراین رعایت توصیه‌های پس از تزریق بسیار اهمیت دارند زیرا در غیر این صورت چربی‌ها سفت و گلوله می‌شوند.

تزریق چربی

راه‌های جلوگیری از گلوله شدن چربی بعد از تزریق 

با علت گلوله گلوله شدن چربی پس از تزریق آشنا شدیم و آنها را بررسی کردیم، اما سوال مهم این است که چه راهی برای جلوگیری از گلوله شدن چربی ها وجود دارد؟ آیا راهکار مطمئنی هست؟ در ادامه با راههای پیشگیری از این مشکل آشنا می شویم.

1 -دقت در انتخاب پزشک

همانطور که گفتیم اصلی‌ترین دلیل گلوله شدن چربی تزریق شده عدم مهارت پزشک است. سعی کنید در این مرحله با دقت عمل کنید، میزان رضایت زیبا جویان می‌تواند عامل کلیدی در تعیین مهارت و صلاحیت پزشک باشد اگر در اطرافیان خودتان کسی را نمی‌شناسید که تزریق چربی انجام داده باشد با مراجعه به سایت یا صفحه اجتماعی پزشکان معتبر و مختلف و مشاهده نمونه کارهایشان اطلاعات کافی را به دست بیاورید و بعد برای انجام تزریق چربی اقدام کنید.

مشاوره، رزرو نوبت

2 -پیروی از یک رژیم غذایی غنی و آبرسانی پوست

از مهمترین مراحل در مراقبت قبل و بعد از تزریق چربی استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و نوشیدن مایعات است. برای اینکه فرایند ترمیم و تثبیت بافت‌های چربی به درستی انجام شود تغذیه سلول‌های چربی اهمیت بسیار بالایی دارد.

ادامه مطلب  ماندگاری تزریق چربی؛ 0 تا 100 اطلاعات مورد نیاز

3 -پرهیز از دخانیات و مشروبات الکلی

مشروبات الکلی و سیگار جز موادی هستند که ترمیم چربی‌ها و جذب آنها را کند می‌کند و یکی از دلایل گلوله شدن چربی تزریق شده هستند. سعی کنید در دوره زمانی دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل از مصرف این مواد خودداری کنید.

راه‌های درمان گلوله‌های چربی تزریق شده 

علت و راه های پیشگیری از گلوله شدن چربی را توضیح دادیم، اما اگر برای فردی اسن مشکل پیش آمده باشد، آیا راه درمان وجود دارد؟ می توانیم چربی های گلوله شده را حذف کنیم و صورت به حالت عادی برگزدد؟ در ادامه به راه درمان این مشکل می پردازیم.

ماساژ دادن ناحیه تزریق

اولین اقدامی که پزشک برای برطرف کردن گلوله‌های ایجاد شده انجام می‌دهد استفاده کردن از ماساژ است. به این ترتیب با استفاده از حرکت‌های بسیار آرام و بدون وارد کردن فشار این کار را انجام می‌دهد همچنین ممکن است آموزش‌هایی به شما ارائه دهد تا به طور مرتب ناحیه تزریق شده را ماساژ دهید و از گلوله شدن چربی‌ها جلوگیری کنید.

تجویز برخی از داروها

اگر ماساژ دادن نتوانست چربی‌های سفت شده را از بین ببرد داروهایی را برای شما تجویز می‌کند که مصرف مرتب این داروها می‌تواند بر روی بافت چربی تاثیر بگذارد و سلول‌های آن را به حالت عادی برگرداند. ممکن است پزشک، شما را از مصرف برخی از داروها و یا غذاها منع کند که در این صورت باید این توصیه‌ها را جدی بگیرید و به آن عمل کنید.

تخلیه چربی تزریق شده

اگر که هیچ یک از راه‌های گفته شده برای درمان چربی گلوله شده جواب نداد پزشک تصمیم می‌گیرد که چربی تزریق شده را تخلیه کند. برای این کار داروهای بی‌حسی موضعی بر روی پوست تزریق می‌کنند و تعدادی سوراخ ریز بر روی آن ایجاد می‌شود سپس چربی تزریق شده تخلیه خواهد شد. این روش ممکن است قدری برای شما دردناک باشد به علاوه به دلیل حساسیت بالایی که دارد باید به یک پزشک حاذق مراجعه کنید، همچنین این مورد را در موارد حساسی مانند تزریق چربی در اطراف چشم باید جدی بگیرید.

پنج نشانه گلوله شدن چربی

اصولاً ایجاد این عارضه به این دلیل است که افراد هیچ کدام از توصیه‌های پزشک خود را اجرا نمی‌کنند. اصلی‌ترین علامت گلوله و سفت شدن چربی تزریق شده یا ایجاد نواحی برجسته زیر پوست این است که مناطق پوست امکان دارد دارای ویژگی‌های زیر باشند.

 • احساس تکه‌های کوچک یا بزرگ سفت شبیه به لاستیک در زیر پوست، معمولاً یک روز پس از تزریق و هنگام ماساژ محل ممکن است با این حالت مواجه شوید.
 • مساحت سطح برآمده بیش از 1 اینچ
 • احساس سفت بودن نسبت به جاهای دیگر بدن
 • قرمزی و یا کبودی غیر معمول
 • به صورت قابل توجه تورم درد ناک است

عوارض تزریق چربی

آیا تزریق چربی عوارض هم دارد؟ جواب بله هست، تزریق چربی هم مانند هر عمل زیبایی دیگرعوارض دارد اما در حد کم که بعد از گذشت مدت زمان کمی، بهبود پیدا می کند و نیاز به درمان ندارد. اما عوارض تزریق چربی عبارتند از:

 • سفتی چربی
 • ایجاد ظاهری نامتقارن در صورت
 • آسیب دیدگی بافت پوست
 • بروز مشکلات در ناحیه برداشت چربی
 • ایجاد اختلالاتی در گردش خون
 • مرگ چربی

اما چرا ممکن است این عوارض برای تزریق چربی پیش بیاید؟ در ادامه در مورد عوارض تزریق چربی توضیح می دهیم، با ما همراه باشید.

سفتی چربی

چربی تزریق شده به صورت در بعضی از افراد ظاهری زیبا را به وجود می‌آورد، ولی در مقابل هستند افرادی که ممکن است چربی تزریق شده در صورتشان سفت شود این عارضه به دلیل از بین رفتن سلول‌های چربی رخ می‌دهد.

ایجاد ظاهری نامتقارن در صورت

یکی از عوارض تزریق چربی به صورت نامتقارن شدن صورت است. این عارضه بنا به دلایل مختلفی چون نوع پوست، استخوان صورت و نوع ماهیچه پوست به وجود می‌آید. علاوه بر تمامی موارد گفته شده حتماً به این موضوع توجه کنید که هر دو طرف صورت به صورت طبیعی نامتقارن می‌باشد پس ایجاد تقارن به مهارت و تجربه جراح بستگی دارد.

ادامه مطلب  برای تزریق چربی، چند جلسه مورد نیاز است؟

آسیب دیدگی بافت پوست

آسیب دیدن بافت پوست یکی از نادرترین عوارض تزریق چربی به صورت است که به دلیل عدم داشتن تجربه جراح اتفاق می‌افتد همچنین از متداول ‌ترین روش‌های درمان این زخم ها انجام جراحی می‌باشد.

بروز مشکلات در ناحیه برداشت چربی

در حالت کلی چربی‌ها از شکم، ران و یا حتی پهلو برداشته می‌شود. علت برداشت چربی از این نواحی به دلیل داشتن نتایج مطلوب می‌باشد. توجه داشته باشید که برداشت چربی در بعضی از افراد ممکن است همراه با ایجاد زخم و یا چین و چروک باشد.

ایجاد اختلالاتی در گردش خون

زمانی که تزریق چربی به صورت اشتباهی انجام داده شود می تواند به شریان‌های خونی آسیب وارد کند و در نهایت اختلالاتی در گردش خون  ایجاد می شود. اگر پزشک تجربه لازم نداشته باشد، احتمال تزریق در منطقه ممنوع و ایجاد اختلال در عروق است، به اینصورت که چربی تزریق شده به رگ فشار وارد می کند و باعث می شود رگ نتواند به درستی کار خود را انجام دهد.

مرگ چربی

آن نکروز چربی یا همان مرگ چربی به دلیل زنده نماندن چربی تزریق شده اتفاق می‌افتد. بروز این مشکل منجر به سفت شدن پوست در نهایت ایجاد ظاهری نامناسب خواهد شد، با وجود چنین شرایطی تنها راه درمانی خارج کردن چربی‌های مرده از پوست می‌باشد.

مزایا و معایب تزریق چربی 

 6 مزیت تزریق چربی

1 -تزریق چربی چون از بدن خود متقاضی گرفته می‌شودبا بدن سازگارتر است و هیچ گونه آلرژی و واکنشی را به مواد خارجی نشان نمی‌دهد.

2 -یک روش پرطرفدار که احتمال عفونت در آن بسیار کم است.

3 -نتایج حاصل از این پروسه بلافاصله بعد از تزریق به چشم می آید.

4 -انتقال چربی یک روش غیر تهاجمی است که به هیچ گونه برشی نیاز ندارد و صورتی زیبا و جوان را برای افراد به ارمغان می‌آورد.

5 -بهترین فایده در این پروسه حذف چربی‌هایی است که فرد خواهان از بین بردن آن است.

6 -بهترین مزیت این روش در این است که متقاضی بعد از تزریق می‌تواند به ادامه فعالیت و کارهای روزمره خود بپردازد و هیچ دوره نقاهت خاص و یا بستری شدن در کلینیک و یا بیمارستان را ندارد.

تزریق چربی

2 عیب تزریق چربی به صورت

تزریق چربی مانند هر پروسه زیبایی دارای عوارضی است اما مزایای آن بیش از معایبش می‌باشد.

1 -تورم و کبودی بعد از تزریق بسیار خفیف است که بعد از چند روز کاملاً برطرف می شود.

2 -بعد از شش ماه چربی جذب بدن می‌شود و ماندگاری آن دائمی نمی‌باشد به همین جهت توصیه می‌شود که فرد تزریق را تکرار کند.

علت گلوله شدن چربی1- عدم مهارت متخصص در تزریق 2-تزریق چربی نامناسب و تصفیه نشده 3- فشار به محل تزریق
راههای پیشگیری از گلوله شدن1- انتخاب پزشک با تجربه 2- دست نزدن به محل تزریق 3- خوابیدن صحیح بعد از تزریق 4- دور از نور خورشید 5- رژیم غذایی سالم و عدم مصرف مشروبات الکلی
راه درمان برای گلوله شدنتخلیه چربی ها، ماساژ درمانی و استفاده از دارو

سخن پایانی در گلوله شدن چربی

عارضه‌های بسیاری می‌تواند بعد از تزریق چربی به وجود بیاید مانند ورم تزریق چربی و خارش بعد از تزریق چربی عارضه‌هایی هستند که نیاز به مشاوره و معاینه برای ارائه بهترین راه حل درمان دارند. اما با رعایت نکات مهم بعد از تزریق می توانید از عوارض آن کم کرده و ماندگاری اثر تزریق چربی را بیشتر کنید.

در این مقاله با علت گلوله شدن چربی تزریق شده و راه‌های درمان گلوله‌های چربی تزریق شده اشنا شدیم، شما می‌توانید از طریق پرکردن فرم و یا با 

شماره تماس021226457800 یا 0763170 شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹ صبح الی ۱۰ شب نسبت به دریافت مشاوره رایگان اقدام کنید.

دکترمحمدرضا جیحانیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکترمحمدرضا جیحانی

دکترمحمدرضاجیحانی؛ از سال1395 بصورت تخصصی کارهای زیبایی را شروع کرد و در سال 1397 مدیریت کلینیک زیبایی پرمون در بندرعباس رابه عهده گرفت و در سال 1400 کلینیک پوست، مو، زیبایی رونیکا تهران را تاسیس کرد. دکتر محمد رضا جیحانی با تجربه و تخصص در زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *