شستن صورت بعد از بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس، مراقبت هایی که باید از صورت و محل تزریق انجام دهیم، بسیار اهمیت دارد. زیرا اگر این مراقبت ها درست نباشد در ماندگاری اثر تزریق تاثیر می گذارد و عوارض جانبی آن نیز بیشتر می گردد.

یکی از مهمترین مراقبت هایی که باید بعد از تزریق بوتاکس انجام شود، شستن صورت میباشد. ما در این مقاله از سایت دکتر محمدرضا جیحانی به اهمیت شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس و آموزش نحوه صحیح آن، می پردازیم.

بهترین زمان برای شستن صورت بعد از بوتاکس، چه زمانی است؟

بعد از تزریق بوتاکس، ۲۴ ساعت اولیه جزو طلایی ترین زمان برای مراقبت از پوست و ناحیه تزریق است. در در ۲۴ ساعت اول ممکن است بوتاکس در زیر پوست حرکت کرده و تغییر مکان دهد و نواحی دیگری از صورت را فلج نماید.

 توصیه پزشکان این هست که تا یک روز بعد از عمل تزریق از شستن صورت خودداری کنید. اما اگر در شرایط ضروری بخواهید صورت خود را شستشو دهید،  با رعایت نکاتی می توانید این کار را انجام دهید. برای شستن صورت بهتر است از اسفنج یا پنبه استفاده کنید. برای این کار گلوله پنبه یا اسفنج را به آب آغشته نمایید و خیلی نرم و آرام و بدون کوچکترین فشاری، محل تزریق را تمیز کنید.

بهترین زمان برای شستن صورت بعد از بوتاکس

روش صحیح شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس

یکی از سوالات پرتکرار افرادی که از بوتاکس استفاده می‌کنند این است که:

 آیا میتوان بعد از تزریق  صورت خود را شستشو دهم؟

بعد از از بوتاکس  می توانم حمام بروم؟ 

با رعایت یک سری موارد که در ادامه به آنها می پردازیم، میتوانید بعد از بوتاکس صورت خود را شستشو داده  و استحمام کنید. البته به طور کلی منعی برای شستن صورت و استحمام وجود ندارد  و با رعایت این نکات اثر و ماندگاری بوتاکس را بالا میبریم.

ادامه مطلب  نکات مهم در ورزش کردن و نماز خواند بعد از بوتاکس

 بوتاکس ماده ای بر پایه سم یک باکتری با نام بوتو لینوم  است که در تزریق بوتاکس، مقدار کم و رقیق شده از این سم را برای جلوگیری از انقباض عضلات به پوست ناحیه مورد نظر تزریق میکنند. تزریق بوتاکس، با سوزن های بسیار نازک و مخصوص انجام می گردد و در نهایت منجر به نرم شدن پوست و از بین رفتن چین و چروک های روی پوست ما می شود. از بوتاکس برای درمان برخی از بیماری ها نیز مثل میگرن استفاده می شود.

وقتی بوتاکس در پوست ما تزریق می شود، به دما و فشار بسیار حساس است  به خصوص در ساعات اولیه تزریق. دمای زیاد آب باعث تغییر در ساختار بوتاکس میشود. همچنین اگر فشار زیاد به ناحیه تزریق وارد شود، بوتاکس شروع به حرکت می کند و ممکن است است باعث عوارضی مانند افتادگی پلک بعد از تزریق شویم. البته بستگی به ناحیه تزریق دارد. به طور مثال اگر بوتاکس در ناحیه نزدیک به گلو تزریق شود، نکات گفته شده رعایت نشود ممکن است باعث مشکل در بلع غذا برای ما پیش می آید. 

هنگام حمام رفتن و شست و شو نکات زیر را رعایت کنید:

 • دمای آب
 • شوینده مناسب
 • نحوه صحیح حرکت دست و شستن صورت
نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس و حمام رفتن

در ادامه هر کدام از این نکات را که بعد از بوتکس کردن باید رعایت کنیم، توضیح می دهیم، با ما در ادامه همراه باشید.

 دمای آب

 برای شستن صورت بعد از بوتاکس دمای آب باید متعادل و ولرم باشد، آب گرم باعث تغییر در ساختار بوتاکس میشود و جریان خون را افزایش میدهد که  این امر باعث تغییر در محل بوتاکس و کبودی ناحیه تزریق شده نیز می گردد. بعد  تزریق از نشستن طولانی مدت در وان حمام، سونای بخار یا سونای خشک خودداری نمایید.

استفاده از شوینده ملایم

برای شستن صورت خود از شوینده ملایم استفاده کنید، بعد از بوتاکس و تا یک هفته پس از تزریق، از لایه بردارهای شیمیایی به هیچ عنوان استفاده نکنید. همچنین استفاده از پاک کننده و مرطوب کننده ملایم، مشکلی ندارد. 

استفاده از کرم هایی که حاوی ویتامین K هستند، برای کاهش کبودی های ناشی از تزریق بوتاکس بسیار مناسب است.

در هنگام شستشو، از پایین آوردن سر به شدت خودداری کنید.

ادامه مطلب  تزریق ژل و بوتاکس در بندرعباس

نحوه شستن صورت

زمانی که میخواهید بعد از بوتاکس صورت خود را بشوید، باید خیلی ملایم این کار را انجام دهید. حرکت دست در هنگام شستن صورت نباید به شکل دورانی و با فشارباشد. در  زمان شستن هیچ فشاری به صورت خود، به خصوص ناحیه تزریق شده، وارد نکنید.

چه مراقبت هایی بعد از تزریق بوتاکس لازم است؟

 • بعد از تزریق بوتاکس، فعالیت هایی که پوست را ملتهب می کند، انجام ندهید.
 • از استرس، اضطراب دوری کنید، مخصوصا بعد از تزریق بوتاکس
 • از مصرف داروهای ضد التهابی خودداری کنید.
 • تا یک روز بعد از تزریق، فعالیت سنگین ورزشی ممنوع 
 • تا 24 ساعت بعد از تزریق، اصلاح صورت ممنوع
 • تا 3 روز بعد از تزریق، صورت خود را آرایش نکنید.
 • از یک هفته قبل و تا یک هفته بعد از تزریق، از مصرف مشروبات الکلی خودداری نمایید (تورم و کبودی را تشدید می کند)
 • در معرض نور مستقیم خورشید نباشید
 • 3 روز قبل و 3 روز بعد از تزریق، سیگار و قلیان نکشید
 • قبل از تزریق، داروی های رقیق کننده خون مثل آسپرین، پروفن، ناپروکسن مصرف نکنید. (مصرف این داروها، باعث کبودی بیشتر پوست می شوند)
 • تا حدود 6 ساعت بعد از تزریق، نخوابید 
مراقبت های لازم بعد از تزریق بوتاکس

نکات مهم: 

 • خوابیدن روی صورت باعث فشار آمدن به بوتاکس تزریق شده میشود. ممکن است بوتاکس، زیر پوست حرکت کند. میتوانید برای استراحت روی صندلی راحتی نشسته و پاهای خود را بالا نگه دارید، اما  بالاتنه با صورت در یک راستا باشد. این روش کمک می کند شما در وضعیت صحیح قرار گرفته و از کبود شدن ناحیه تزریق نیز جلوگیری میشود.
 • اگر خواستید در طول روز از منزل خارج شوید، از کلاه و ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید.  نور خورشید به پوست بعد از تزریق آسیب می رساند.
 • برای رفع سردرد از استامینوفن ساده استفاده کنید.

ماندگاری بوتاکس

ماندگاری بوتاکس به عوامل زیادی مانند ژنتیک فرد،  برند بوتاکس تزریق شده، نوع پوست شما و موارد دیگر بستگی دارد. اما با رعایت موارد گفته شده، می توانید ماندگاری اثر بوتاکس را بیشتر کنید. به طور میانگین حدود ۶ ماه اثر بوتاکس برای شما می ماند و بعد از آن باید مجددا تزریق را انجام دهید.

برای اینکه انجام تزریق بوتاکس، با موفقیت همراه باشد، باید توسط پزشک متخصص و با تجربه تزریق انجام شود. اگر فردی که به شما بوتاکس تزریق می کند، مهارت لازم را نداشته باشد و به صورت اشتباه، آن را به رگ شما تزریق کند، به سایر بافت های صورت آسیب می رساند.

ادامه مطلب  آرایش کردن بعد از بوتاکس

بهتر است قبل از تزریق، در مورد پزشکی که  که میخواهد عمل زیبایی را انجام دهد، تحقیق کنید. همچنین در مورد مطب یا کلینیک زیبایی که می خواهید بروید، تحقیق و بررسی کامل انجام دهید. تجربه، تخصص و اعتبار مرکز درمانی باعث می‌شود اثربخشی این عمل زیبایی برای شما بیشتر شود، همچنین کمک می کند تا با کمترین عوارض جانبی عمل شما انجام شود و از این کار خاطره خوشی به جا بماند.

برای تزریق بوتاکس در بندرعباس، به بهترین دکتر تزریق، مراجعه نمایید تا با خیالی آسوده تمام خدمات زیبایی خود را انجام دهید.

کلام آخر و توصیه در مورد شستن صوت بعد از بوتاکس

در صورت مراقبت صحیح بعد از تزریق بوتاکس و یا هر عمل زیبایی دیگر، عوارض جانبی آن بسیار کمتر می شود و همچنین ماندگاری اثر آن نیز بیشتر خواهد شد. یکی از مهم ترین مورد بعد از بوتاکس، شستن صورت و حمام رفتن است، زیرا ما عادت داریم به محض رسیدن به منزل، دست و صورت خودمان را بشوریم و روزانه حمام برویم.

بنابراین رعایت نکات مهم در هنگام شستشوی صورت و استحمام، به ماندگاری اثر بوتاکس و عوارض کمتر آن کمک می کند.

مورد مهم بعدی که به کاهش عوارض . ماندگاری اثر بوتاکس رابطه مستقیم دارد، برند بوتاکس مورد استفاده است. اگر از بوتاکس های تقلبی یا بی کیفیت استفاده شود، عوارض آن ممکن است به راحتی قابل درمان نباشد. بنابراین باید به مطب یا کلینیک زیبایی مورد اعتماد مراجعه کنیم و در مزاکز بی مجوز یا تزریق توسط غیر پزشک خودداری کنیم.

تزریق در مکانی به جز مطب یا کلینیک، خطر عفونت یا مرگ بافت خواهد داشت. انتخاب محل تزریق، شخص تزریق کننده بسیار اهمیت دارد.

بعد از تزریق بوتاکس می توانم لیزر انجام دهم؟

خیر تا 2 هفته بعد از بوتاکس نمی توانید از لیزر استفاده کنید.

بعد از بوتاکس صورتم را بشورم؟

خیر تا 24 ساعت بعد از تزریق، به هیچ عنوان صورت خود را نشورید.

دکترمحمدرضا جیحانیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکترمحمدرضا جیحانی

دکترمحمدرضاجیحانی؛ از سال1395 بصورت تخصصی کارهای زیبایی را شروع کرد و در سال 1397 مدیریت کلینیک زیبایی پرمون در بندرعباس رابه عهده گرفت و در سال 1400 کلینیک پوست، مو، زیبایی رونیکا تهران را تاسیس کرد. دکتر محمد رضا جیحانی با تجربه و تخصص در زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *