عوارض تزریق بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس بسیار کم است و اگر هم عارضه ای وجود داشته باشد، در مدت بسیار کوتاهی برطرف میشود. البته بیشتر این  عوارض، احتمالاً به دلیل کم بودن تجربه شخص تزریق کننده بوتاکس است. اگر تزریق توسط افراد غیر پزشک و کم تجربه انجام شود، ممکن است عوارض زیادی برای شما داشته باشد.

اما بوتاکس چه عوارضی دارد؟

آیا در ناحیه تزریق هم ممکن است عارضه ای رخ دهد؟

آیا عوارض بوتاکس دیسپورت با مصپورت متفاوت است؟

برای پاسخ به این سوالات و آشنایی کامل با عوارض ناشی از تزریق بوتاکس، با این پست وبلاگ از وب سایت رسمی دکتر محمدرضا جیحانی همراه با ما باشید.

تزریق بوتاکس چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

اگر بعد از تزریق بوتاکس عوارضی برای ما به وجود بیاید بعد از گذشت دو تا سه روز بدون هیچ کار خاصی برطرف خواهد شد. مهم ترین عوارض ناشی از تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • کبودی در ناحیه تزریق
 • قرمز شدن و تورم ناحیه تزریق
 • عفونت ناحیه تزریق
 • سردرد و تهوع

در ادامه هر کدام از این عوارض را بررسی می کنیم و بیشتر توضیح م دهیم تا اگر زمانی با این مشکل مواجه شدید، بتوانید عارضه ها را برطرف کنید. با ما در ادامه همراه باشید.

عوارض تزریق بوتاکس

کبودی در ناحیه تزریق، عوارض تزریق بوتاکس

گاهی ممکن است در ناحیه تزریق بوتاکس، کبودی به وجود بیاید که برای جلوگیری از این عارضه، بهتر است از یک هفته قبل از عمل تزریق،  داروهای ضد التهابی مثل ژلوفن و رقیق کننده خون مثل آسپرین مصرف نکنید. 

اگر تزریق به عروق خونی برسد باعث ایجاد کبودی در آن ناحیه خواهد شد. اگر فرد تزریق کننده بوتاکس، قبل از تزریق محل عروق خونی را به درستی شناسایی نکند کند ممکن است باعث آسیب به عروق شود. 

در صورت کبودی محل تزریق برای رفع آن می توانید از کرم های ترمیم کننده که حاوی ویتامین K هستند و یا از داروهای گیاهی استفاده نمایید. 

از عوارض بوتاکس، قرمز شدن و تورم ناحیه تزریق

اگر ناحیه تزریق قرمز شد و کمی تورم به وجود آمد، نگران نباشید تا چند ساعت بعد خود به خود برطرف خواهد شد و نیازی به درمان ندارد اما برای زودتر خوب شدن این عارضه می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. سرد شدن پوست به کاهش تورم و قرمزی کمک می کند.

ادامه مطلب  آرایش کردن بعد از بوتاکس

عفونت ناحیه تزریق

بوتاکس در دمای ۴ درجه سانتیگراد نگهداری می شود و حاوی مایع نرمال سالین میباشد، در نتیجه هیچ باکتری ذرات دیده نمی شود، حتی تا چند روز بعد از باز کردن محلول بوتاکس، نشانه ای از رشد باکتری ها در آن نخواهید دید. در زمان تزریق اگر پوست شما به درستی استریل و ضد عفونی شده باشد خطرعفونت صفر است و به هیچ عنوان شما دچار عفونت نخواهید شد. البته به شرط اینکه به یک محیط درمانی تمیز مراجعه کنید و در هر محیطی تزریق انجام ندهید.

سردرد و تهوع

ایجاد سردرد بعد از بوتاکس و یا تهوع ممکن، که بسیار نادر است و معمولا خفیف نیز هست، در 10 درصد از افراد دیده شده است و بیشتر برای افرادی که اولین تزریق بوتاکس انجام می دهند اتفاق افتاده است. البته جای هیچ گونه نگرانی نیست، این عارضه خفیف است و بعد از گذشت چند ساعت و یا در بدترین حالت 2 روز از بین می رود.

عوارض ناشی از تزریق بوتاکس در ناحیه تزریق

ممکن است در محل تزریق بوتاکس عوارضی داشته باشیم که این موارد می تواند در اثر تزریق دوز بیش از حد نرمال یا تزریق در منطقه ممنوعه و یا عمق نادرست پیش بیاید. این عوارض عبارتند از:

 • چهره بی احساس یا یخ زده (Frozen Look)
 • افتادگی پلک و ابرو
 • شل شدن پلک پایین
 •  افزایش خطوط کنار بینی
 • چانه و گوشه های دهان
 • عوارض تزریق بوتاکس به گردن

در ادامه هر کدام از این عوارض را توضیح می دهیم و راهکار مناسب برای جلوگیری و یا رفع آنها را نیز بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات مفید بیشتری در مورد بوتاکس بدست بیاورید.

چهره بی احساس یا یخ زده (Frozen Look)

چهره بی احساس از عوارض تزریق بوتاکس در ناحیه تزریق

حالت چهره بی احساس به دلیل تزریق دوز بیش از حد بوتاکس رخ می دهد ممکن است عضله پیشانی به بوتاکس حساسیت بالایی داشته باشد که برای جلوگیری از این حالت باید ابتدا دوز کمی از بوتاکس را به پیشانی تزریق کرد و بعد از بررسی نتایج، ادامه کار انجام شود. البته در بیشتره افراد نیازی به تزریق بیشتر نیست اما افرادی که به تزریق بیشتر نیاز دارند با دزد بسیار کم می توان چین و چروک های باقی مانده را رفع کرد

افتادگی پلک و ابرو

اگر تزریق بوتاکس در پیشانی بیش از اندازه پایین صورت بگیرد، افتادگی پلک یا  ابرو برای شما پیش می آید البته این عارضه بعد از حدود ۱۵ روز تا ۱ ماه برطرف خواهد شد

شل شدن پلک پایین

عضله دور چشم  بسیار قدرتمند، اما سطحی، عریض  و نازک نیز می باشد و مسئول ایجاد خطوط پنجه کلاغی است. اگر در زمان تزریق،  مقدار بوتاکس بیش از حد تزریق شود و فلجی زیاد باشد، باعث افتادگی پلک پایین یا فتق بالشتک های چربی زیر چشم می شود.

ادامه مطلب  ماندگاری بوتاکس چقدر است؟ راهکارهایی برای افزایش آن

اگر عضله دور چشم کامل فلج نشده باشد، می توان با ماساژ عروق  اطراف چشم، مایعات اضافی را تخلیه کرد. اما اگر کامل فلج باشد، مایعات اضافی تخلیه نشده و زیر چشم ورم میکند و می تواند خطوط زیر پلک تحتانی را بیشتر کند. این اتفاق باعث پف کردن صبحگاهی زیر چشم میشود.

 افزایش خطوط کنار بینی

فلج شدن عضله بین ابروها، خطوط مجاور بینی در اثر فعالیت عضلات اطراف همان ناحیه بیشتر می شود مخصوصا زمان خندیدن و اخم کردن. البته با تزریق بوتاکس به ناحیه دو طرف بینی می توانیم این مشکل را حل نماییم.

عوارض بوتاکس در تزریق اطراف دهان

برای جوانسازی پوست اطراف دهان تزریق بوتاکس توصیه نمی شود و بهتر است از سایر روش های جوانسازی که تاثیر بهتر و بیشتری در زیبا شدن این ناحیه دارند استفاده کنید، البته می‌توان  از دوز های بسیار پایین بوتاکس برای این ناحیه استفاده کرد.

اما عوارض تزریق بوتاکس در اطراف دهان عبارتند از از:

 • به هم خوردن تقارن
 •  بیشتر شدن خطوط اطراف بینی
 •  دشواری در لبخند زدن 
 • فلج شدن عضلات لب
 • ناتوانی در تکلم، آب دهان بیرون انداختن، بلع درست و …

چانه و گوشه های دهان

تزریق بوتاکس عضله مثلثی پایین گوشه های دهان باعث دشواری در لبخند زدن تکلم خواهد شد با این کار می توان لیفت گوشه های دهان را مشاهده کرد.

عوارض تزریق بوتاکس به گردن

تزریق بوتاکس در گردن باعث اختلال در بلعیدن  و همچنین کاهش ترشح بزاق دهان میشود اگر بوتاکس در عضلات عمقی گردن انتشار پیدا کند حرکت دادن و چرخیدن گردن با دشواری انجام می شود و ممکن است نتوانیم گردن خود را به چپ و راست بچرخانیم.

آیا عوارض بوتاکس دیسپورت با مصپورت یکسان است؟

بوتاکس مصپورت و دیسپورت بیشتر از آنکه بهم شباهت داشته باشند، با هم متفاوت هستند که در ادامه تفاوتهای اصلی این دو برند مطرح بوتاکس موجود در بازار ایران را بررسی می کنیم.

بوتاکس دیسپورت

دیسپورت یکی از برند های معروف و معتبر بوتاکس می باشد که به صورت پودری در بازار عرضه شده است. این بوتاکس حاوی لاکتوز است، بنابراین افرادی که به شیر حساسیت دارند نمی توانند از این بوتاکس استفاده کنند بهترین دما برای نگهداری از دیسپورت، 2 تا 8 درجه سانتیگراد است.

بوتاکس مصپورت

مسپورت ساخت ایران که بسیار با کیفیت است و نمونه ایرانی برند دیسپورت می باشد که کیفیت آن مشابه نمونه اصلی بوده و بیشتر پزشکان متخصص نیز آن را توصیه میکنند. بوتاکس مصپورت ماندگاری بالاتری نسبت به بقیه بوتاکس های مشابه دارد و عوارض آن نیز کمتر است. از نظر کیفیت و عملکرد بسیار خوب  و با نمونه های خارجی رقابت میکند و با توجه به اینکه در داخل کشور تولید می شود قیمت آن مناسب تر و از بقیه کمتر است.

ادامه مطلب  بوتاکس خط خنده؛ مزایا و ماندگاری آن

در ادامه مهم ترین تفاوت این برند ها را بررسی می کنیم تا در زمان تصمیم گیری برای انتخاب بوتاکس، با آشنایی کامل و دید باز تصمیم بگیرید.

سرعت در اثرگذاری و عملکرد

مهمترین تفاوت دیسپورت مصپورت در سرعت اثرگذاری آنها می باشد. اثرگذاری بوتاکس مصپورت روی چهره شما، حدود 3 تا 10 روز است ولی اثر گذاری بوتاکس دیسپورت، یک روز است.

عوارض بوتاکس دیسپورت و مصپورت و تفاوت آنها

محل تزریق

بهترین محل برای تزریق بوتاکس دیسپورت:

 • میان ابروها
 • کنار چشم
 • پیشانی

اما از بوتاکس مصپورت برای رفع چین و چروک ها، از بین بردن خطوط نواحی صورت مثل، خط خنده، خط اخم و … استفاده می گردد.

محل تزریق بوتاکس دیسپورت

در ادامه عوارض هر کدام از این بوتاکس ها را بررسی می کنیم تا در هنگام انتخاب برای تزریق، بتوانیم بهتر و راحت تر تصمیم بگیریم.

عوارض بوتاکس دیسپورت عبارتند از:

 • سردرد 
 • گلو درد
 • درد در ناحیه تزریق
 • درد در محل تزریق
عوارض بوتاکس دیسپورت

عوارض بوتاکس مسپورت عبارتند از:

 • سرگیجه
 • ضعف عضلانی
 • افتادگی پلک
 • کبود شدن ناحیه تزریق
 • تورم در محل تزریق
 • مشکل در بینایی (خفیف)
عوارض بوتاکس مصپورت

لازم به ذکر است که این دو برند از بهترین و کم عارضه ترین برندهای بوتاکس که در بازار ایران موجود می باشند، هستند و علت تفاوت در عوارض جانبی آنها متفاوت بودن محل تزریق آنهاست.

نکته مهمی که باید همیشه توجه داشته باشید این است که اگر تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق عوارض جانبی آن برطرف نشد باید به پزشک مراجعه کنید.

عوارض بوتاکس دیسپورتعوارض بوتاکس مصپورت
سردردسرگیجه
گلو دردضعف عضلانی
درد در ناحیه تزریقکبودی و تورم در ناحیه تزریق
درد محل تزریق (جای سورن تزریق بوتاکس)افتادگی پلک
مشکل در دید و بینایی

کلام پایانی و توصیه ها

تزریق بوتاکس یکی از عمل های زیبایی محبوب است، زیرا این عمل کم عارضه، ایمن، غیر تهاجمی است و بصورت سرپایی انجام می گیرد. از بوتاکس برای رفع چین و چروک های سطحی، چروگ های دور چشم، خطوط پنجه کلاغی و خط اخم و خنده استفاده می شود.

درست است که این یک تزریق کم عارضه است اما اگر در یک محیط بهداشتی انجام نشود و یا توسط یک فرد غیر متخصص و بی تجربه تزریق شود، ممکن است عوارض بسیار بد و غیر قابل جبرانی داشته باشد.

عوارض عمومی تزریق بوتاکس، کم و در زمان کم نیز رفع می گردد. اما عوارض در ناحیه تزریق که در اثر بی تجربگی تزریق کننده پیش می آید، مشکلات بیشتری بوجود می آورد.

توصیه ما این است که برای هر نوع عمل زیبایی و تزریق بوتاکس به پزشک با تجربه و مطب معتبر مراجعه نمایید، جایی که بهداشت حرف اول را بزند، تجربه و تخصص نیز وجود داشته باشد.

دکترمحمدرضا جیحانیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکترمحمدرضا جیحانی

دکترمحمدرضاجیحانی؛ از سال1395 بصورت تخصصی کارهای زیبایی را شروع کرد و در سال 1397 مدیریت کلینیک زیبایی پرمون در بندرعباس رابه عهده گرفت و در سال 1400 کلینیک پوست، مو، زیبایی رونیکا تهران را تاسیس کرد. دکتر محمد رضا جیحانی با تجربه و تخصص در زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *