سردرد بعد از بوتاکس

یکی از عمل های زیبایی کم خطر، ایمن با کم ترین عوارض، تزریق بوتاکس است. اما مانند هر کار درمانی و پزشکی دیگری، احتمال بروز عوارض جانبی دارد. سردرد بعد از تزریق بوتاکس، یکی از همین نوع است.

البته سردرد پس از بوتاکس، برای همه افرادی که از بوتاکس استفاده می کنند، اتفاق نمی افتد و برای حدود 2% استفاده کنندگان ممکن است رخ دهد. اما ممکن است افرادی از Botox ترس داشته باشند و نگران عوارض بعد از آن باشند.

بیشتر افرادی که قصد تزریق بوتاکس دارند، می پرسند که:

آیا سردرد پس از بوتاکس خطرناک است؟

آیا سردرد پس از بوتاکس راه درمان و پیشگیری دارد؟

چرا و به چه علت پس از بوتاکس سردرد می شویم؟

برای اینکه پاسخ این سوالات را بدانیم و با علت و درمان سردرد بعد از بوتاکس آشنا شویم و همچنین راههای جلوگیری از آن را بشناسیم، با دکتر محمدرضا جیحانی در این مقاله همراه باشید.

 سردرد شدن بعد از تزریق بوتاکس، طبیعی است؟

یکی از عوارض جانبی  تزریق بوتاکس، سردرد است. بروز این عارضه کاملاً طبیعی است. اما برای همه اتفاق نمی افتد. سردرد بعد از بوتاکس، برای افراد خیلی کمی پیش می آید.

وقتی بوتاکس به ناحیه مورد نظر تزریق می شود، عضله هدف شل می شود و در این هنگام سردرد می تواند شروع شود. البته اگر سردرد کوتاه مدت باشد و بعد از چند ساعت خوب شود، طبیعی است و جای نگرانی ندارد. ولی اگر با تهوع و مدت طولانی باشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

علت سردرد پس از بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوع سم کنترل شده است که هم کاربرد زیبایی دارد و هم کاربرد درمانی. در کارهای زیبایی، برای رفع چین و چروک ها، بالا بردن ابرو، خط خنده، پنهان سازی لثه، رفع خط اخم استفاده می شود و کاربردهای درمانی آن، مثل  درمان میگرن، که از Botox استفاده می کنند.

ادامه مطلب  تزریق ژل و بوتاکس در بندرعباس

اما پس از تزریق بوتاکس، احتمال دارد که فرد دچار سردرد شود. در ادامه به بررسی علت این سردرد می پردازیم.

 • انقباض عضلات صورت در اثر تزریق بوتاکس 
 • اسپاسم عضلانی
 • آسیب به رگ ها در زمان تزریق
 • سیگار کشیدن قبل از تزریق
 • استرس و اضطراب داشتن بیمار
 • استفاده از بوتاکس بی کیفیت و تقلبی
 • وجود ناخالصی در بوتاکس
 • عدم مهارت فرد تزریق کننده بوتاکس
 • نوع و عمق تزریق اشتباه
 • ایجاد ضربه به پیشانی در زمان تزریق

در صورتیکه به فرد بی تجربه برای تزریق مراجعه نمایید و مهارت کافی نداشته باشد، در زمان تزریق دچار خطا شده و سوزن به استخوان پیشانی برخورد نماید، سردرد برای فرد بوجود می آید.

دلایل سردرد بعد از تزریق بوتاکس

راههای درمان سردرد پس از بوتاکس

در صورتی که بعد از تزریق بوتاکس سردرد شدید، ابتدا قبل از انجام هر کاری با پزشک خود مشورت کنید و از انجام کارهای سر خود و یا مصرف دارو بدون تجویز پزشک خودداری نمایید. اما  پزشک برای درمان سردرد بعد از بوتاکس، توصیه هایی می کند، این توصیه ها عبارتند از:

 • مصرف مسکن برای رفع سردرد
 • کم کردن دوز تزریق بوتاکس در مراجعات بعدی. 
 • قطع تزریق بوتاکس

در ادامه توضیح بیشتری در مورد هر کدام از راههای درمان سردرد ارائه می کنیم. با ما همراه باشید.

مصرف مسکن برای رفع سردرد

 استفاده از از مسکن هایی مثل استامینوفن و یا ژلوفن، تا حدود زیادی سردرد شما را کاهش میدهد. اگر بعد از تزریق دچار سردرد شدید تا زمان مراجعه به پزشک می توانید از این نوع مسکن ها برای کاهش درد استفاده کنید. 

کم کردن دوز تزریق بوتاکس در مراجعات بعدی

ممکن است تست میزان تزریق شده بوتاکس برای شما زیاد باشد و به همین دلیل به سردرد دچار شویم پزشک دوز تزریق را کاهش میدهد با این کار متوجه می‌شود که آیا دوز تزریق در به وجود آمدن سردرد موثر بوده است یا خیر. 

قطع تزریق بوتاکس

ممکن است که شما به بوتاکس حساسیت داشته باشید و پزشک تصمیم بگیرد که دیگر به شما بوتاکس تزریق نکند و از دیگر روش های زیبایی،  برای رفع چین و چروک های شما استفاده کند.

سردرد بعد از بوتاکس خطر دارد؟

ممکن است فردی از تزریق بوتاکس ترس داشته باشد و یا نگران سردرد شدن بعد از تزریق باشد. سوالی که ذهن خیلی ها را درگیر می‌کند این است که:

آیا سردرد بعد از بوتاکس خطرناک است؟

پاسخ این سوال منفی است و باید گفت که این نوع درد سر، خطرناک نیست. ممکن است که این سردردها برای افراد آزار دهنده باشد، اما جای هیچ نگرانی ندارد و بعد از گذشت چند روز از بین میرود و هیچ خطر خاصی برای فردی که بوتاکس تزریق می کند، ندارد.

ادامه مطلب  عوارض تزریق بوتاکس

لازم به ذکر است که سردرد شدن بعد از بوتاکس، در افراد بسیار کمی به وجود می آید و می توان گفت در حدود ۲ درصد افرادی که بوتاکس تزریق کرده اند، ممکن است دچار این درد شوند. با گذشت زمان از شدت درد کاسته می شود و در نهایت پس از گذشته چند روز به طور کامل از بین خواهد رفت و دیگر فرد  دردی را احساس نخواهد کرد.

چکار کنم بعد از بوتاکس سردرد نگیرم؟

اما سوالی که بعد از این موارد به وجود می‌آید این است که:

آیا راهکاری برای جلوگیری از بروز سردرد پس از بوتاکس وجود دارد؟

و من می توانم کاری کنم که سردرد نگیرم؟

با رعایت برخی از نکات میتوانیم سردرد پس از بوتاکس را کاهش دهیم، مهمترین نکات و راهکار برای جلوگیری از بروز سردرد، عبارتند از:

 • آرامش خود را حفظ کنید
 •  استرس و اضطراب نداشته باشیم
 •  حداقل ۳ روز قبل از تزریق، سیگار نکشید
 •  حداقل یک هفته قبل از تزریق، داروهای رقیق کننده خون مصرف نکنید
 • قبل و بعد از تزریق، از کمپرس یخ در ناحیه تزریق استفاده کنید 
 • پس از تزریق صورت خود را لمس نکنید
 •  ناحیه تزریق را ماساژ، فشار ندهید 
 • قبل از تزریق با پزشک خود جلسه مشاوره داشته باشیم

 برای اینکه کمترین عارضه ناشی از تزریق خود داشته باشید، قبل از انجام هر نوع عمل زیبایی، یک جلسه مشاوره با پزشک خود داشته باشید و در آن مشاوره تمام مشکلات جسمانی، حساسیت ها و داروهایی که مصرف می کنید را به اطلاع دکتر برسانید. بیان نگرانی ها کمک می کند تا پزشک راهکاریی برای پیشگیری به شما ارائه کند.

همچنین رعایت تمام نکات مراقبت بعد از بوتاکس، می تواند به شما برای جلوگیری از سردرد شدن و افزایش ماندگاری بوتاکس کمک کند .

آیا بوتاکس باعث مسمومیت می شود؟

احتمال مسمومیت پس از تزریق بوتاکس، بسیار کم است و در موارد نادر پیش می آید. در صورت بروز مشکلات زیر پس از تزریق، سریع به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است سم بوتولینوم در بدن منتشر شده باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشید. این مشکلات عبارتند از:

 • مشکل در تنفس کردن
 •  مشکل در بلع
 •  دوبینی
 •  تار شدن دید
 •  افتادگی پلک
 • ضعف عضله ها در تمام بدن
 • گرفتگی صدا 
 • نتوانستن بیان کردن واضح کلمات
 • عدم کنترل ادرار
ادامه مطلب  نکات مهم در ورزش کردن و نماز خواند بعد از بوتاکس

 

 چه زمانی بعد از بوتاکس به پزشک مراجعه کنم؟

اما ممکن است این سوال برای شما هم پیش بیاید که در چه صورتی بعد از بوتاکس به پزشک مراجعه کنم؟

 در پاسخ باید گفت اگر مشکلاتی که نشان از مسمومیت در اثر بوتاکس داشته باشید و یا تهوع همراه با سردرد داشتید، فورا به پزشک مراجعه نمایید. تورم و کبودی، طبیعی است اما اگر این کبودی رو به افزایش باشد و احساس درد داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

اما عوارض عادی بعد از گذشت مدتی و بدون هیچ کاری خوب می شوند. اما باید نکات مهم و مراقبت های بعد از بوتاکس را رعایت نمایید. برای آشنایی بیشتر با عوارض بوتاکس، مقاله “عوارض تزریق بوتاکس” را بخوانید.

نکات پایانی و توصیه ها

مهم ترین نکته در این عمل زیبایی، دکتر تزریق بوتاکس است. اگر فردی که تزریق برای شما انجام می دهد، با تجربه نباشد و از مهارت کافی برخوردار نباشد، ممکن است مشکلات زیادی برای شما پیش آید. از سردرد گرفته تا عدم نتیجه دلخواه، بنابراین برای انتخاب مرکز تزریق ژل و بوتاکس دقت لازم را انجام دهید، تحقیق و بررسی کنید و سوابق پزشک را کنترل نمایید، از مراجعین قبلی در مورد کار او بپرسید و بعد از اطمینان از دکتر، کار زیبایی خود را انجام دهید.

اما بهترین مطب زیبایی در بندر عباس، مطب دکتر جیحانی است، تخصص، تجربه، مطب مجهز، اخلاق حرفه ای در ایشان می باشد و با خیالی آسوده می توانید از خدمات آنجا استفاده کنید.

آیا سردرد شدن بعد از بوتاکس، طبیعی است؟

سردرد بعد از بوتاکس یک عارضه طبیعی اما نادر است. در افراد بسیار کمی رخ می دهد و بعد از مدت کوتاهی برطرف می شود و جای نگرانی ندارد.

چه زمانی فرد دچار سردرد پس از تزریق بوتاکس می شود؟

معمولا چند ساعت بعد از تزریق، البته برای تعداد اندکی این اتفاق می افتد. پس از چند ساعت این درد کاهش پیدا می کند و کم کم کامل خوب می شود.

آیا راهکاری برای پیشگیری از سردرد بعد از تزریق بوتاکس وجود دارد؟

بله، با رعایت نکاتی می توان از بروز سردرد جلوگیری کرد، که مهم ترین آن تزریق در مطب دکتر مورد اعتماد و متخصص است. عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون، عدم مصرف سیگار، قلیان، الکل، عدم فشار محل تزریق می تواند از ابتلا به سردرد جلوگیری کرد.

دکترمحمدرضا جیحانیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکترمحمدرضا جیحانی

دکترمحمدرضاجیحانی؛ از سال1395 بصورت تخصصی کارهای زیبایی را شروع کرد و در سال 1397 مدیریت کلینیک زیبایی پرمون در بندرعباس رابه عهده گرفت و در سال 1400 کلینیک پوست، مو، زیبایی رونیکا تهران را تاسیس کرد. دکتر محمد رضا جیحانی با تجربه و تخصص در زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *