آرایش پس از بوتاکس

تزریق بوتاکس یک عمل زیبایی غیر تهاجمی است که برای رفع چین و چروک صورت، جوانسازی استفاده می شود. این عمل تزریق زمان زیادی طول نمی کشد و ممکن است فردی که تزریق کرده، برای بیرون رفتن بخواهد صورت خود را آرایش کند. مراقبت بعد از بوتاکس در ماندگاری آن تاثیر زیادی دارد. اما خیلی ها در این مورد سوالاتی دارند، مثل:

می توانم بعد از بوتاکس آرایش کنم؟

آیا بعد از بوتاکس می توانم دراز بکشم؟

لازم به ذکر است بهتر است حداقل 4 ساعت از تزریق بگذرد و بعد از مواد و لوازم آرایشی استفاده کند.

 برای اینکه تمام موارد، نکات لازم و نحوه آرایش بعد از بوتاکس را بدانید، همچنین مراقبت های لازم و کارهای ممنوعه را بدانید، در این وبلاگ از وب سایت دکتر محمد رضا جیحانی با ما همراه باشید.

بعد از بوتاکس می توانم آرایش کنم؟

بله؛ البته بهتر است حداقل ۴ تا ۶ ساعت از زمان تزریق بوتاکس شما گذشته باشد و بعد از آن صورت خود را آرایش کنید. از لحاظ پزشکی توصیه می شود،  روز اول که بوتاکس تزریق میکنید، صورت خود را آرایش نکنید، زیرا ممکن است آرایش بعد از بوتاکس در چند ساعت اول برای شما مشکل ساز شود.

اثربخشی ماده بوتاکس نیاز به گذشت کمی زمان دارد و هرگونه فشار یا ماساژی، می تواند باعث پخش شدن بوتاکس  در عضلات اطراف و یا جابجایی آن در صورت شما شود. در صورت اتفاق این موضوع، ممکن است نتایج منفی بسیار بدی برای شما داشته باشد، مانند افتادگی پلک، فلجی برخی از عضله ها و یا نامتقارن شدن صورت، اما با رعایت نکات و مراقبت های بعد از بوتاکس، می توان از آنها جلوگیری کرد.

ادامه مطلب  نکات مهم در ورزش کردن و نماز خواند بعد از بوتاکس

اما دلیل مهم و اساسی بعدی برای آرایش نکردن بعد از تزریق، ایجاد حساسیت به بوتاکس در پوست است. اگر حساسیت ایجاد شود، باعث خارش ناحیه تزریق می گردد و نتیجه آن بعد از خاراندن پوست، پخش شدن ماده بوتاکس در صورت و اطراف ناحیه تزریق است.

همچنین ممکن است مواد آرایشی استفاده شده روی پوست، از محل ورود سوزن (سوزن تزریق بوتاکس) به داخل پوست نفوذ کند و باعث خطرات و مشکلاتی مانند عفونت بوجود آید.

با چه شرایطی بعد بوتاکس، میتونم آرایش کنم؟ 

اگر میخواهید بعد از تزریق و عمل زیبایی،  صورت خود را آرایش کنید حداقل ۴ ساعت از زمان تزریق گذشته باشد و پس از آن، نکات زیر را رعایت نمایید:

 • تا زمان رفع کامل کبودی، التهاب یا قرمزی پوست در ناحیه تزریق، از آرایش صورت خودداری نمایید.
 • از کرم هایی که نیاز به مالش دارند مثل کرم های سفت، کرم گریم، تا 24 ساعت بعد از تزریق استفاده نکنید.
 • از کرم ها و اسکراب های لایه بردار، تا 24 ساعت استفاده نکنید، ممکن است باعث تحریک و حساسیت پوستی شود.
 • از سشوار تا 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس استفاده نکنید.
 • از ماساژ دادن و مالیدن ناحیه تزریق برای آرایش  خودداری کنید.
 • از مواد حاوی اسید سالیسیلیک و اسید گلیکولیک در ساعات اولیه بعد از تزریق استفاده نکنید.
 • برای بهبودی سریع تر و کاهش ورم و کبودی، از کرم های ویتامین K استفاده کنید.
 • استفاده از کمپرس یخ نیز التهاب محل تزریق و ورم را کاهش می دهد.

نکته: آرایش نواحی که تزریق انجام نشده، مشکلی برای آرایش کردن ندارند و بدون محدودیت از هر نوع لوازم آرایشی می تانید استفاده کنید.

چه مواردی بعد از تزریق بوتاکس مضر است؟

هر موردی که که باعث شود مایع تزریق شده زیر پوست حرکت کند،  مضر است. همچنین در معرض گرما و حرارت نباید قرار بگیرید، از ورزش سنگین خودداری کنید، فشار زیاد یا بلند کردن وزنه سنگین نیز بعد از بوتاکس مضر است. بهتر است است تا ۴ ساعت پس از تزریق  از شستن صورت،  خودداری کنید و به هیچ عنوان ناحیه تزریق را ماساژ و یا مالش ندهید. برای شستن صورت بعد از بوتاکس، رعایت این نکات الزامی است:

 • دمای آب ولرم باشد
 • از شوینده ملایم استفاده کنید
 • فشار به ناحیه تزریق وارد نکنید
ادامه مطلب  حساسیت به بوتاکس

 جابجایی بوتاکس باعث می شود که به عضله هایی در قسمت های دیگر که تمایل نداریم، اثر بگذارد و نتیجه دلخواه و مطابق میل ما نباشد.

دوش آب گرم، سونا، جکوزی نیز بعد از بوتاکس، حداقل تا 24 ساعت ممنوع است. برای دراز کشیدن و خوابیدن پس از بوتاکس، نیز باید حداقل 4 ساعت زمان بگذرد.

آیا بعد از بوتاکس می توانم لایه برداری پوست انجام دهم؟

بعد از بوتاکس، بهتر است به پوست خود کمی استراحت دهیم تا بهبود پیدا کند. هیچ گونه دستکاری که امکان داشته باشد باعث اختلال در روند تاثیر بوتاکس باشد، انجام ندهید. برای انجام هرگونه لایه برداری و استفاده از لایه بردارهای شیمیایی، بهتر است یک هفته صبر کنید و بعد از آن انجام شود.

استفاده از لایه بردار بعد از بوتاکس تا یک هفته ممنوع

آیا  بعد از بوتاکس، می توان از لیزر استفاده کرد؟

یکی از سوالات متداول در مورد بوتاکس این است که: آیا میتوان بعد از تزریق بوتاکس، از لیزر استفاده کرد؟ 

در جواب این سوال باید گفت: بهتر است حداقل یک هفته از انجام کارهایی که باعث می شود، بوتاکس تزریق شده زیر پوست حرکت کند و یا کارهایی که  باعث حساسیت پوست می شوند، خودداری کنیم. البته اگر لیزر درمانی می‌خواهید انجام دهید، بهتر است ۳ تا ۴ روز بعد از تزریق بوتاکس باشد.

چه کارهایی بعد از بوتاکس ممنوع است؟

کارهایی که بعد ازز بوتاکس ممنوع است

از انجام بعضی کارها بعد از بوتاکس، خودداری کنید تا نتیجه حاصل از انجام تزریق، براساس نظر و خواسته شما باشد. با رعایت این نکات، بوتاکس شما تحت تاثیر قرار نمی گیرد و با عوارض جانبی و خطرات احتمالی ناشی از تزریق بوتاکس به حداقل می رسد. در ادامه برخی از کارهایی که نباید پس از انجام بوتاکس انجام دهید را برای شما بیان می کنیم، این کارها عبارتند از:

 • مالش ناحیه تزریق، حداقل تا یک هفته پس از بوتاکس ممنوع
 • از لمس کردن ناحیه پرهیز کنید.
 • از نوشیدن الکل (حداقل یک هفته پس از بوتاکس) خودداری کنید ( به این دلیل که الکل احتمال خونریزی پس از انجام بوتاکس را افزایش خواهد داد).
 • حداقل 4 تا 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، دراز نکشید و نخوابید.
 • حداقل تا یک هفته پس از بوتاکس، از خوردن داروهای مسکن پرهیز کنید.
 • از انجام ورزش‌های سنگین تا یک هفته پس از تزریق خودداری کنید.
 • تا چند روز بعد بوتاکس، از فعالیت بدنی زیاد و سنگین، بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید.
 • حداقل به مدت ۲۴ ساعت بعد بوتاکس، از لایه‌بردارهای شیمیایی، انجام لیزر و میکرودرم خودداری کنید.
 • بدون تجویز دکتر دارویی مصرف نکنید و حتما پیش از مصرف هر دارویی از دکتر متخصص زیبایی خود اطلاعات کسب کنید.
 • از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، شل کننده عضلانی، جینسینگ، ایبوپروفن، آسپرین پرهیز کنید.
 • از کشیدن سیگار، قلیان پرهیز کنید.
ادامه مطلب  ماندگاری بوتاکس چقدر است؟ راهکارهایی برای افزایش آن

نکات تکمیلی و توصیه ها در آرایش بعد بوتاکس

همانطور که میدانید، تزریق بوتاکس یک عمل زیبایی ایمن، کم عوارض و موقتی است. اما مانند هر عمل دیگری ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. برای بالا بردن ماندگاری اثر آن و کاهش عوارض، انجام مراقبت های بعد از تزریق موثر می باشد. یکی از این کارها که با رعایت اصول آن می توانیم عوارض را کم کنیم، رعایت نکات آرایش کردن بعد از بوتاکس است.

به جز رعایت این نکات، مهمترین و اساسی ترین نکته، مطب و دکتر تزریق است که باید در یک مرکز درمانی مجهز با پزشک باتجربه انجام شود تا نتیجه دلخواه بدست آید. 

بهترین دکتر تزریق ژل و بوتاکس در بندرعباس، مطب دکتر جیحانی است، برای رزرو با شماره 0763170 تماس بگیرید.

آیا پس از بوتاکس میشود آرایش کرد ؟

بله، اما بهتر است ۴ تا 6 ساعت پس از بوتاکس آرایش نکنید. تا چند روز بهتر است آرایش‌هایی که نیاز به ماساژ ندارند، استفاده کنید. همچنین از مواد آرایشی که فاقد مواد ضدعفونی کننده هستند، مثل گلیکولیک اسید و فاقد مواد ضد باکتریایی مانند سالیسیلیک اسید، هستند را استفاده کنید.

آرایش پیش از بوتاکس باید چگونه باشد ؟

آرایش قبل از بوتاکس منعی ندارد ولی بهتر است زمانی که به مطب برای تزریق بوتاکس مراجعه می‌کنید، صورت و ناحیه ای که می خواهید تزریق کنید،  آرایش نداشته باشد.

آیا کرم زدن بعد از بوتاکس، ضرر دارد؟

بله. کرم زدن پس از بوتاکس مضر است. زیرا برای استفاده از کرم، نیاز است صورت را ماساژ دهیم. بنابراین نباید انجام داد. در کل برای هر نوع آرایش پس از بوتاکس که نیاز به ماساژ و یا فشار دادن ناحیه بوتاکس شده دارد، به مدت 24 ساعت (یک شبانه روز کامل) از انجام آن خودداری کنید.

دکترمحمدرضا جیحانیمشاهده نوشته ها

Avatar for دکترمحمدرضا جیحانی

دکترمحمدرضاجیحانی؛ از سال1395 بصورت تخصصی کارهای زیبایی را شروع کرد و در سال 1397 مدیریت کلینیک زیبایی پرمون در بندرعباس رابه عهده گرفت و در سال 1400 کلینیک پوست، مو، زیبایی رونیکا تهران را تاسیس کرد. دکتر محمد رضا جیحانی با تجربه و تخصص در زیبایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *